Problémy so zubami nikoho nepotešia, obzvlášť ak sú sprevádzané veľkými bolesťami. Ak do toho príde aj zápal, razom je z toho veľké trápenie. Počuli ste už o zápale okostice? Viete, ako sa prejavuje, čo ho spôsobuje a aké sú možnosti liečby?
Povrch kostí v ľudskom organizme je obalený okosticou – puzdrom, ktoré obsahuje cievy, nervy a bunky, z ktorých sa kosť obnovuje. Okostica sa vyskytuje takmer na celom povrchu kosti (nie je iba na šľachách, väzoch a na miestach, kde kosti prekrýva chrupavka). Okostica je zvyčajne prvé miesto, ktoré napadne infekcia.
Zápal okostice je charakterizovaný ako ťažká zápalová infekcia čeľuste a sánky. Medzi najčastejšie prejavy patrí bolestivý absces – opuch tkaniva a veľká bolesť, ktorá sa šíri až do očí, uší, hlavy a krku. Bolesť zvyčajne vznikne rýchlo a nečakane. Následne dochádza k náhlemu zhoršeniu celkového stavu. Prichádzajú silné bolesti hlavy, nespavosť a celková slabosť. V takomto prípade je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Na základe fyzikálneho a RTG ošetrenia je diagnostikovaný presný typ ochorenia.
Je veľmi dôležité správne rozpoznať prejavy, ktoré spoľahlivo prezradia, či ide o akútnu alebo chronickú formu zápalu. Akútny zápal má iný pôvod, príznaky aj spôsoby liečby než chronický zápal okostice.
Zápal okostice sa môže dostaviť a nepríjemne prekvapiť aj po vytrhnutí zuba. Najviac rizikové sú pritom zuby múdrosti. Ich zápal môže mať hnisavú aj suchú formu. Mali by ste určite spozornieť, ak v mieste rany po vytrhnutom zube pociťujete veľké bolesti, ktoré cítite až v ušiach.
Pri hnisavej forme sa v mieste rany po chýbajúcom zube vytvorí vačok a ten sa naplní hnisom. Pri suchej forme zápalu je vidieť odhalenú kosť. Bolesť sa zvykne zhoršiť už na druhý až štvrtý deň po vytrhnutí zuba a trvá minimálne desať dní, v horších prípadoch aj vyše mesiaca. Sprievodným javom zápalu je často aj nepríjemný zápach z úst, ktorý si vy ani nemusíte uvedomovať, no vaše okolie áno.
Ranu po vytrhnutom zube je potrebné nechať dôsledne sceliť a zahojiť. Prehnané výplachy a častá ústna hygiena v tomto prípade nie sú žiadané. Neustálym vyplachovaním ústnej dutiny krátko po zákroku môžete prirodzený proces regenerácie narušiť a v takom prípade hrozí, že infekcia by sa mohla dostať až priamo ku kosti.
Začínajúci zápal okostice sa prejavuje postupne sa zväčšujúcou bolesťou, tlakom v postihnutom mieste a čoraz výraznejším opuchom.
Akútny zápal okostice postihuje čeľusť alebo sánku. Najčastejším zdrojom infekcie je zubný kaz, ochorenie ďasien a nedostatočná ústna hygiena.
Na prvotné zmiernenie bolesti a zápalu možno použiť studený obklad, avšak bez antibiotík to nepôjde. V mnohých prípadoch je potrebné podstúpiť aj liečebný zákrok.
Väčšina z nás si pod zápalom okostice predstaví bolestivo opuchnutú čeľusť v dôsledku zubného kazu. Ale pravdou je, že ide o širšie pomenovanie problému – je to skrátka zápal tkaniva, ktoré obopína kosti kdekoľvek na tele.
Veľmi často, a to najmä u športovcov, sa vyskytuje chronický zápal okostice, ktorý vzniká v dôsledku úrazu či nadmernej záťaže kostí.
Chronická periostitída tiež vyvoláva opuch a zápal, ale opakovane a dlhodobo. V tomto prípade sa jedná o neinfekčnú formu ochorenia. Postihnuté miesta môžu bolieť a byť citlivé priamo na dotyk.
Ako už bolo spomenuté, najistejšou prevenciou pred vznikom zápalu okostice čeľuste, je poctivá a pravidelná dentálna hygiena. To zaručí, že sa nevytvorí zubný povlak ani zubný kameň, ktorých zanedbanie neraz vedie k vzniku zubných kazov.
Nezabúdajme preto na pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára a dentálneho hygienika.
Meta title: Zápal okostice: príčiny a liečba | Doktor Martin
Meta description: Zápal okostice je charakterizovaný ako ťažká zápalová infekcia čeľuste a sánky. Aké sú jeho príznaky, prejavy a liečba?
Nový život s novým úsmevom od Dr. Martina.
Pozrite si premeny úsmevov našich pacientov.
Vaša personálna koordinátorka vám vysvetlí plánovanú liečbu a všetky zákroky. Či už ide o medzizubné medzery, nedokonalý chrup alebo pigmentáciu, radi vám odborné poradenstvo a pomoc prispôsobíme vašim potrebám.