23.08.2024
Ako si uľaviť od pulzujúcej bolesti po extrakcii zuba?
Kto absolvoval extrakciu zuba, vie, že obdobie po zákroku môže byť bolestivé. Či už bol zub vytrhnutý z dôvodu zubného kazu, zápalu, alebo iného poškodenia, podstatné je nastaviť vhodnú starostlivosť o boľavé miesto po extrakcii.
Ako postupovať po extrakcii zuba a účinne si uľaviť od bolesti?
Čo je extrakcia zuba?
Extrakcia – trhanie zuba – je chirurgický zákrok, ktorého cieľom je vytrhnutie zuba zo zubného lôžka. Vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii. Pred extrakciou zuba je veľmi dôležitá dezinfekcia ústnej dutiny.
Najčastejšie príčiny extrakcie zuba
K extrakcii zuba dochádza najčastejšie z dôvodu poškodenia zuba zubným kazom. Trhajú sa tiež zuby so zápalom, ktoré už nemožno endodonticky ošetriť, zuby s pokročilými parodontálnymi zmenami, zuby poškodené úrazom, čeľustným zápalom alebo zápalom kosti, ako aj nadpočetné zuby, respektíve zuby rastúce mimo zubného radu.
Hojenie rany po vytrhnutí zuba
Po extrakcii zuba sa začnú uzatvárať okraje extrakčnej rany a asi mesiac po zákroku dochádza k čiastočnej tvorbe kostí. Definitívne zahojenie rany trvá 3 až 6 mesiacov. Počas prvého týždňa po extrakcii sa neodporúča ústa preplachovať, iba po čistení vypľuť zvyšok zubnej pasty – pri dobrom vývoji hojenia možno ústa po týždni vyplachovať ústnou vodou.
Bolesť po extrakcii zuba
Bolesť po extrakcii zuba je najsilnejšia prvých 24 hodín po zákroku. Následne by pri správnom hojení rany mala bolesť pomaly ustupovať. Väčšina pacientov zažíva výrazné zlepšenie stavu do dvoch až troch dní, ale nie sú vylúčené mierne nepohodlie, prípadne zvýšená citlivosť v ústnej dutine, pretrvávajúce vyše týždňa. Ak bolesť pretrváva dlhšie, respektíve sa ešte zhorší, mohlo by ísť o signály, že v ústnej dutine je infekcia. V takom prípade je nutné konzultovať zdravotný stav so stomatológom.
Domáca starostlivosť po vytrhnutí zuba
- Ak je extrakcia zuba plánovaná, pred zákrokom sa najedzte.
- Neužívajte lieky na riedenie krvi, mohli by spôsobiť krvácanie rany.
- Po vytrhnutí zuba si v ústach ponechajte tampón aspoň 5 minút.
- Počkajte, kým neodznejú účinky anestézie – dovtedy nič nejedzte ani nefajčite.
- Pite len v malých množstvách.
- Skúste nerozprávať.
- Nevyplachujte si ranu minimálne 12 hodín po zákroku.
- Obmedzte fyzickú aktivitu na niekoľko dní.
- Ľahnite si s hlavou vo vyvýšenej polohe.
- Na druhý deň po extrakcii podporte domácu liečbu vyplachovaním úst liečivým bylinkovým odvarom. Stačí ho chvíľu podržať v ústach a vypľuť.
- Uprednostňujte kašovitú stravu a pite vlažné nápoje.
- Ak sa opuch v ústach zväčšuje, prípadne krvácate, máte silné bolesti zubov alebo zvýšenú teplotu, kontaktujte zubnú ambulanciu.
Zubná náhrada po extrakcii
Po extrakcii zuba je k dispozícii niekoľko možností, ako riešiť zubný problém a obnoviť funkčnosť chrupu. Ktorá zubná náhrada je najefektívnejším a najestetickejším riešením?
- Zubný implantát – ide o jednu z najodolnejších foriem zubnej náhrady. Implantát sa implantuje priamo do čeľustnej kosti a slúži ako koreň umelého zuba. Považuje sa za najtrvalejšiu a zároveň najprirodzenejšiu alternatívu pôvodného zuba, nevýhodou oproti iným náhradám môže byť vyššia cena implantátu.
- Mostík je vhodným riešením, ak má pacient zdravé zuby po oboch stranách miesta extrakcie. Skladá sa z viacerých spojených koruniek, ktoré sa pripevnia na susedné zuby, čím sa vyplní prázdne miesto v ústach.
- Čiastočná protéza je odnímateľná náhrada, ktorá sa používa v prípadoch, keď implantát a mostík nie sú vhodné. Čiastočné protézy sú zvyčajne cenovo najvýhodnejšie, ale môžu byť menej pohodlné, nepraktické a pre niekoho aj neestetické.
- Kompozitný materiál možno použiť na vyplnenie miesta po vytrhnutom zube. Ide o dočasné estetické riešenie, kým sa nepristúpi k trvalej náhrade.
O najvhodnejšom type zubnej náhrady sa rozhodne poraďte so svojím stomatológom, ktorý zodpovedne posúdi váš zdravotný stav a všetky dostupné možnosti a navrhne najefektívnejší spôsob náhrady extrahovaného zuba. Kompletný cenník všetkých stomatologických úkonov a zubných náhrad na našej klinike nájdete tu.