27.05.2024
Paradentóza – parodontitída
Paradentóza, odborne parodontitída je chronické zápalové ochorenie závesného aparátu zuba. Ide o väzivové tkanivo, ktoré spája povrch koreňa zuba s alveolárnou kosťou, samotnú alveolárnu kosť a ďasno. Je to jeden z najčastejších dôvodov straty zuba v dospelosti.
Zápal ďasien
Zápal ďasien je pomerne bežné ochorenie chrupu. Možno pri ňom spozorovať zvýšenú citlivosť ďasien pri každodennej zubnej hygiene a krvácanie ďasien. V prípade, že zápal postupuje hlbšie do ďalších oblastí závesného aparátu zuba (parodont), jedná sa už o parodontitídu (ľudovo paradentóza).
Parodontitídu zapríčiňujú baktérie, ktoré majú na svedomí rezorpciu – ubúdanie kosti, ktorá obklopuje zub. Dôsledkom toho dochádza k zvýšenej kývavosti zuba, neskôr až k jeho strate.
Prejavy parodontitídy
Spočiatku je paradentóza celkom bezbolestná, čo je dosť riskantné. Odhaliť, že s chrupom nie je všetko v poriadku, možno vybadať z niekoľkých prejavov:
- napuchnuté, začervenané až krvácajúce ďasná,
- podráždené zuby počas umývania,
- obnažené a citlivé zubné krčky,
- rozkývané zuby,
- zápach z úst.
Dôvody vzniku parodontitídy
Parodontitída najprv vôbec nebolí, a tak môže ostať dlho neodhalená. Pomôžu iba pravidelné preventívne prehliadky, ktoré dokážu včas odhaliť aj začiatočné štádium zápalu.
Hlavnou príčinou, prečo vôbec paradentóza vzniká, je zubný povlak. Z veľkej časti ho tvoria baktérie, ktoré na zuboch vytvárajú tzv. biofilm. Mikroorganizmy v zubnom povlaku následne vedú práve k zápalu ďasien. Riziko vzniku parodontitídy sa zvyšuje u fajčiarov.
Zubný povlak je mäkký a je možné ho odstrániť pomerne jednoducho – stačí dôsledné umývanie zubov každý deň. Problém nastáva až v momente, kedy nie je zubný povlak odstránený, respektíve ústna hygiena nie je dostačujúca – plak začne tvrdnúť a mineralizovať sa a tvorí sa zubný kameň. Zubný kameň podporuje ukladanie zubného povlaku v ďasnách a odhalených krčkoch zubov a preniká až do kosti v okolí zubu. Medzi zubným koreňom a ďasnom sa v dôsledku toho vytvára medzera, ktorá je ideálnym podhubím pre ďalšie šírenie baktérií.
V tomto štádiu ochorenia ďasien je nutná lekárska pomoc, inak sa bude zápal šíriť ďalej. To zapríčiní úbytok väzivových vlákien, ktoré kotvia zub do kosti, ako aj samotnej kosti. Zuby tak „prestávajú spolu držať“ v čeľusti a dochádza k ich uvoľňovaniu.
Liečba paradentózy
Riešením pokročilej formy parodontitídy je kyretáž (scaling). Je to chirurgický zákrok, ktorý dokáže zápal ďasien vyliečiť. Je to však dlhodobý a zložitý proces, ktorého cieľom je zastaviť deštrukciu závesného aparátu zuba (parodontu). Ak ani v rozvinutej fáze paradentózy nedôjde k zásahu stomatológa, hrozí strata zuba.
Pri kyretáži sa z chrupu odstraňujú všetky nečistoty a vyhladzuje sa povrch koreňa zuba – miesta pod úrovňou ďasna. Na dôkladné zastavenie šírenia infekcie je nutné kompletne vyčistiť zubný kameň a zbaviť sa baktérií, ktoré sú usadené v povlaku pod ďasnom.
Ako kyretáž prebieha?
Kyretáž sa odohráva v lokálnej anestézii a ide o časovo náročnejší úkon. Jeho priebeh a dĺžku trvania ovplyvňuje stupeň zápalu ďasien. Vykonáva ho zubný lekár, respektíve skúsený dentálny hygienik.
Po zákroku nasleduje fáza hojenia tkanív – môže trvať 2 až 3 mesiace. Zuby sú po scalingu citlivejšie. Pri veľkej citlivosti možno užiť na utlmenie analgetiká, pomáhajú aj výplachy úst.
Prevencia pred opätovným vznikom paradentózy
Minimálne rovnako dôležité, ako samotný zákrok na odstránenie parodontitídy, je obdobie po ňom. Tzv. udržiavacia fáza parodontitídy spočíva v pravidelných návštevách dentálnej hygieny, kde sa odstránia nečistoty zo zubného povrchu, aby sa predišlo opätovnému prepuknutiu infekcie. Nutná je poctivá každodenná ústna hygiena, ktorá je nastavená podľa individuálnych potrieb pacienta.