06.09.2022

Ako narovnať zuby bez väčšej námahy: Ide to aj bez strojčeka?

ako vyrovnat zuby bez strojceka

Túžite mať konečne žiarivý úsmev bez jedinej chybičky? Trápia vás krivé zuby a klasický strojček sa vám príliš nepozdáva? Ako na to – ide to aj bez návštevy stomatológa?

Krivé zuby u väčšiny populácie

Krivé zuby trápia väčšinu populácie. Mnohí ľudia sa už pokúsili najmä v mladšom veku o ich úpravu a narovnanie prostredníctvom fixných strojčekov, ale väčšina bez úspechu. Avšak sú aj iné možnosti narovnania zubov, ktoré sú možno bez bolesti alebo bez väčšej finančnej záťaže? Je vôbec možné uvažovať o narovnaní zubov aj bez strojčeka?

Dá sa krivým zubom predchádzať?

Kto sa chce vyhnúť riešeniu problémov s výberom strojčeka či operácii na vyrovnanie chrupu, mal by sa už od detstva vyhýbať niektorým činnostiam, ktoré môžu k nesprávnemu usporiadaniu chrupu výrazne prispieť.

  • Zmeňte postoj tela – v dôsledku častého držania tváre v dlaniach dochádza k vytváraniu tlaku na čeľusť. Tento tlak, ak sa opakuje pravidelne, môže pomaly tlačiť zuby dovnútra, čo vedie k ich pokriveniu na jednej strane tváre.
  • Prestaňte používať slamky – respektíve sa uistite, že si ich vkladáte do úst smerom k zadnej časti úst, a nie podoprené o zuby.
  • Pohyb zubov do existujúcich medzier je výsledkom prirodzeného procesu, kedy zuby vystupujú dopredu, v dôsledku čoho sa krivia.
  • Pravidelné preventívne prehliadky a röntgen zubov dokážu včas odhaliť, či nie je potrebné odstrániť krivé zuby múdrosti, prípadne iné zubné defekty, ktoré môžu mať za následok deformáciu celého chrupu.

Pravdou však zostáva, že na väčšinu zubných defektov má vplyv genetika, prípadne zanedbaná ústna hygiena v detstve. S tým si ale väčšinou vieme a chceme poradiť až neskôr. Aké sú možnosti vyrovnávania zubov v dospelosti?

Kedy je správny čas na vyrovnanie zubov?

Ideálne je krivé zuby posunúť na správne miesto do dovŕšenia dospelosti, ortodontická liečba je však možná aj v neskoršom veku. Dosiahnuť vysnívaný úsmev bez nedokonalostí nie je nereálne v podstate kedykoľvek, stačí si zvoliť spôsob, aký vám bude najviac vyhovovať.

Nie sú to len krivé zuby

Nesprávne usporiadaný chrup však nie je len otázkou estetiky, krivé zuby, ktoré sú pri sebe príliš blízko, prípadne sú cez seba prekrížené, je náročné správne čistiť. V dôsledku nedostatočnej hygieny dochádza k rýchlejšiemu usádzaniu zubného kameňa, k častému kazeniu zubov až k zápalu ďasien – parodontitíde, ktorá môže viesť až k strate zubov. S nesprávnym postavením zubov sú spojené aj žuvacie problémy. Zle spracovaná potrava následne spôsobuje tráviace ťažkosti. Postavenie zubov vplýva aj na správnu výslovnosť a spôsobuje logopedické problémy.

V staršom veku môžu prísť aj problémy s čeľustnými kĺbmi, prípadne iné závažné defekty ústnej dutiny a tváre.

Napriek všetkým závažným zdravotným komplikáciám, ktoré sú spojené so zlým usporiadaním zubov, je to prednostne krásny dokonalý úsmev, ktorý nás privedie k špecialistovi.

Ortodontická liečba ako riešenie krivých zubov

Cieľom ortodontickej liečby je dosiahnuť, aby sa zuby vyrovnali a dosiahli správne postavenie. Výsledkom je celkové zlepšenie, rozhodne však nie je chrup krajší len na pohľad. Zlepší sa žuvacia funkcia, výslovnosť aj možnosti ústnej hygieny, teda všetko, v čom nás krivé zuby obmedzujú. 

O vhodnosti, dĺžke a spôsobe ortodontickej liečby rozhodne stomatológ na základe konkrétneho zubného problému. Základnou metódou je aplikácia tlaku a ťahu na zub a jeho posunutie na miesto, kde ho je nutné presunúť.

Typy strojčekov na zuby

Fixný strojček na zuby

Existuje viacero druhov strojčekov a každý si môže zvoliť taký, aký mu najviac vyhovuje. Pre dospelých pacientov sa odporúča fixný strojček, ktorý sa z úst nevyberá. Tvoria ho malé kovové, respektíve priehľadné keramické zámky na každom zube. Vzájomne sú spojené drôtikom, ktorý vyvíja tlak na zuby, čím ich vyrovnáva. Môžu sa nalepiť buď na prednú stranu chrupu, prípadne na vnútornú stranu zubov. Dostupný je aj neviditeľný strojček.

Neviditeľný strojček na zuby

Neviditeľný strojček je alternatívou fixného strojčeka. Nosí sa minimálne 22 hodín denne a je určený na menšie i väčšie korekcie nerovností chrupu u dospelých aj u detí. Strojček je možné si vybrať počas jedla, alebo pri čistení zubov. Tvoria ho priesvitné dlahy z biokompatibilného priehľadného plastu. Dlahy sa vytvoria po nasnímaní či naskenovaní konkrétneho chrupu, aby dokonali zapadli do ústnej dutiny. Je nutné ich pravidelne vymieňať – v priemere každých 8 dní.

Výhodou tohto typu strojčeka je, že nie sú nutné pravidelné návštevy stomatológa a vyrovnávanie zubov prebieha kontinuálne a je menej náročné, keďže si dlahy vymieňate doma. Nevýhodou je vyššia cena neviditeľného strojčeka.

Dlhodobý proces vyrovnávania zubov

Proces vyrovnávania zubov je u každého iný, ale pripravte sa na to, že to chce čas (trvá to aj rok či dva). Počas nosenia strojčeka je potrebné venovať ústnej hygiene ešte väčšiu starostlivosť, inak hrozia neželané komplikácie – škvrny na zuboch či zapálené ďasná. Rovnako tak nevynechávajte ani návštevy dentálneho hygienika.

Rozhodnutie vyrovnať si zuby je rozhodne dobrý nápad. Ak nie ste rozhodnutí pre konkrétny typ liečby, objednajte sa na konzultáciu k vášmu stomatológovi. V zubnej ambulancii vám ochotne vysvetlia, aké sú možnosti a čo môžete urobiť pre krajší a zdravší úsmev.

Ako narovnať krivé zuby bez strojčeka?

Mnoho ľudí zaujíma, či je možné vyrovnať zuby aj bez strojčeka. Je dostupná operácia, prípadne iné alternatívy?

Pravdou je, že spôsoby vyrovnania krivých zubov vždy závisia od druhu a rozsahu vykrivenia. V niektorých prípadoch sa kombinuje niekoľko liečebných metód, pričom využiť sa môžu aj operačné techniky. Najspoľahlivejšou metódou sú však stále strojčeky, či už vyberateľné (strojčeky na noc) u detí, alebo fixné typy strojčekov pre dospelých. Vyrovnávanie zubov bez dozoru lekára je rozhodne rizikové a neodporúčame ho.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám