15.07.2024
Ako predísť pokazeným zubom v mladom veku?
Pokazené zuby u detí sú vážnym problémom, ktorý je často veľmi podceňovaný. V domnienke, že ide „len“ o mliečny chrup, ktorý nahradia trvalé zuby, mnoho rodičov nedbá na správnu ústnu hygienu dieťaťa a vytvorenie vhodných návykov. Dôsledkom toho sú závažné komplikácie so zubami v dospelom veku.
Čo všetko je potrebné nezanedbať už v detstve, aby sa zuby v dospelosti predčasne nepokazili?
Prvé detské zubné kazy
Nie nadarmo zvyknú pediatri prízvukovať, že o detský chrup je nutné primerane sa starať od prvého zúbka. Tým sa predíde zbytočným problémom, ktoré hrozia, ak deti včas nenaučíme postarať sa o zuby. Myslieť si, že mliečne zuby nie sú dôležité a môžu pokojne aj sčernieť, je dávno prekonaný názor. Naopak, viac než vítaná je prevencia predchádzania zubným problémom u detí, a to poctivou dentálnou starostlivosťou od útleho veku. Je chybou myslieť si, že o mliečne zuby detí sa netreba veľmi starať. Zohrávajú totiž kľúčovú úlohu pri správnom vývoji ústnej dutiny a postavení trvalého chrupu.
V prípade, že napriek všetkej snahe dôjde k vzniku zubného kazu u dieťaťa, je dôležité ho vždy ošetriť, a to bez ohľadu na to, či ide o trvalé alebo mliečne zuby. V opačnom prípade hrozia bolesť, dlhý liečebný proces alebo nutnosť riešiť ťažkosti strojčekom. V neposlednom rade platí, že pokazené zuby negatívne vplývajú nielen na stav ústnej dutiny, ale aj na zdravie celého tela.
Príčiny pokazených zubov v detstve
Zubné problémy detí môžu začať takmer súbežne s prerezávaním prvých zubov. Častou príčinou sú dojčenské fľaše a cumlíky, ktoré kazivosť mliečnych zubov zvyšujú. Ďalším dôvodom zubných problémov u detí je nedostatočná ústna hygiena. Ešte pred prerezávaním zubov je dobré detičkám pravidelne umývať ďasná a hneď, ako sa objaví prvý zub, začnite používať mäkkú zubnú kefku a zubnú pastu na prvé zúbky.
Ďalšími faktormi, ktoré zhoršujú stav detských zubov, sú nevhodné návyky, ako žuvanie ceruzky, cmúľanie pera a pasteliek či obhrýzanie nechtov, ktoré u detí spôsobujú mechanické poškodenie chrupu. Prípadne je problémom vrodená chyba predkus, ktorý je nutné čo najskôr riešiť s odborníkom a začať odporúčanú liečbu.
Ako predchádzať vzniku zubných kazov u detí
- S čistením ústnej dutiny začnite čo najskôr – ak sa dá, čistite dieťaťu ústa od 2. až 3. mesiaca, aby si na to zvyklo. Pomaly v ňom vybudujete pocit, že starať sa o ústa, neskôr o zúbky, je prirodzené a nevyhnutné. Odporúča sa minimálne raz za deň, ideálne po nakŕmení bábätka, vyčistiť mu ústa jemnou gázou alebo vreckovkou namočenou vo vlažnej vode. Následne to po prerezaní prvého zúbka doplňte o čistenie zubnou kefkou tiež aspoň jedenkrát denne.
- Dočisťovanie detského chrupu – deťom do veku minimálne štyroch rokov, ale často až do nástupu do školy či dlhšie, je nutné detské zuby dočisťovať. Ide o to, že dieťa si zuby čistí veľakrát prirýchlo a nedôsledne, prípadne si nedokáže správne vyčistiť zadné zúbky a medzizubné priestory. Asistencia či kontrola rodiča je viac ako žiadaná.
- Výber správnej zubnej kefky – k dispozícii je niekoľko druhov kefiek. Pre najmenšie detičky sú vhodné tenké kefky s jemnými vláknami, staršie deti privítajú väčšie a širšie kefky. Nezabúdajte ani na obľúbené detské motívy na kefkách, ktoré vedia výrazne dopomôcť k obľúbenosti kefky u dieťaťa.
- Pravidelná ústna hygiena od raného veku – je dôležité viesť dieťa k čisteniu zúbkov každý deň v daných časoch – najčastejšie je to večer či poobede pred spaním, keďže počas spánku sa výrazne znižuje vylučovanie slín. Dieťa si zvykne na pocit, že po jedle či večer je potrebné mať zuby čisté. A taktiež ráno pred odchodom do škôlky či školy buďte deťom príkladom a ukážte im, že bez čistých a voňavých zubov z domu nikdy nevyjdete.
- Vplyv materského mlieka na zuby detí – mlieko ostáva v ústach dieťaťa, kde sa rozkladá rovnako ako iné potraviny. To znamená, že dochádza k procesom kvasenia a tvorbe kyslého prostredia, ktoré ohrozuje jemný detský chrup.
- Riešením je pravidelná a správna ústna hygiena po nakŕmení batoľaťa.
- Zubná niť a medzizubná kefka ako súčasť detskej ústnej hygieny – nedostatočné používanie medzizubnej kefky a zubnej nite je jednou z hlavných príčin vzniku paradentózy, ktorá postihuje veľké percento dospelej populácie.
- Vhodná strava – vymeňte sladkosti za prijateľnejšie ovocie a zeleninu.
- Po večernom čistení zubov nekonzumovať už žiadne jedlo ani sladké nápoje.
- Pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa – zubár dokáže včas odhaliť aj neviditeľné či začínajúce kazy, prípadne chybný chrup a odporučiť liečbu. Okrem toho vykoná preventívne ošetrenie na ochranu zdravia zubov.
Liečba pokazených mliečnych zubov
Každý zub vrátane mliečnych by mal byť ošetrený. Ošetrenie mliečnych zubov sa v zásade nelíši od ošetrenia trvalého chrupu. V prípade zubného kazu sa zub dôkladne vyčistí a umiestni sa doň výplň. Je možné, že sa zubný lekár rozhodne aj pre ošetrenie koreňového kanálika.
Ak dieťa trápi zápal v ústach, ktorý môže byť následkom infekcie spôsobenej vírusmi alebo baktériami, najčastejšími liekmi sú masti a sirupy.
V prípade, že sú detské zuby pokazené v dôsledku vrodených defektov (zhryz), je potrebná ortodontická liečba. V závislosti od stupňa problému a veku dieťaťa môže byť predpísaný snímateľný alebo fixný strojček.
Najdôležitejšie je chodiť k stomatológovi pravidelne a aj v prípadoch, keď má dieťa zuby zdravé. Návšteva zubára nebude pre dieťa strašiakom, pretože nebude spojená s bolesťou, ale stane sa zdravým návykom, ktorý je najistejšou (a najlacnejšou) cestou k zdravým krásnym zubom v detstve aj dospelosti.