19.04.2024

6 domácich rád, čo skutočne pomáha na bolesť zubov

bolest zubov

Overené rady, ako sa vysporiadať s nepríjemnou bolesťou zubov bez zásahu chirurga. Dokážete si pomôcť sami? Niekoľko inšpirácií, ako to zvládnuť aj doma.

Prečo zuby tak bolia?

Bolesť zuba je považovaná (a právom) za jednu z najhorších bolestí vôbec. A tvrdia to aj ženy, čo už porodili, takže na tom asi bude kus pravdy.  Prečo zuby tak bolia a vedia nás potrápiť viac, ako čokoľvek iné?

Najčastejšou príčinou bolesti zubov – u detí aj u dospelých – je vznik zubného kazu. Zvyčajne sú na vine baktérie a mikróby zo zvyškov potravy, ktoré sa v ústnej dutine množia a vytvárajú zubný povlak, neskôr aj zubný kameň. Dôvodom je najčastejšie (ak nie takmer vždy) nedostatočná starostlivosť o chrup a ústnu dutinu, prípadne zlé stravovacie návyky. Práve kombinácia nesprávnej techniky čistenia a dočisťovania zubov a medzizubných priestorov s pojedaním veľkého množstva sladkostí chrupu a zubnej sklovine nerobia vôbec dobre, podobne ako príliš studené či veľmi horúce nápoje a potraviny.

Väčšine zubných problémov pritom vieme ľahko predísť – stačí dbať na pravidelnú a dostatočnú ústnu hygienu. To obnáša základnú starostlivosť doma, a teda čistenie zubov aspoň dvakrát denne (ráno a večer) a minimálne raz (najlepšie pred spaním) aj dočistenie zubov medzizubnými kefkami. Zabúdať nemožno ani na pravidelné každoročné zubné preventívne prehliadky a profesionálnu dentálnu hygienu. Práve stomatológ najlepšie odhalí aj zárodky kazov a vie proti nim rýchlo a efektívne zakročiť. Zároveň vám vie poradiť, ako problémom so zubami v budúcnosti predísť a čo robiť, aby ste kazy nemali.

Ďalšie príčiny bolesti zubov

  • nahromadenie zvyškov potravy medzi zubami a ďasnami,
  • zlomenie zuba, prípadne koreňa zuba pri úraze,
  • zápal dutín – najmä bolesť horných zubov,
  • prerezávanie zubov (zuby múdrosti),
  • zápal – infekcia pri koreni zuba, 
  • infekcia/zápal ďasien,
  • parodontitída.

Čo zaberá na bolesť zubov?

Čo na bolesť zubov, čo skutočne zaberá a pomôže uľaviť od nepríjemného pulzovania? Najlepšia rada je sledovať fázy bolesti – kedy bolesť trochu ustúpi a kedy nastúpi v plnej sile. Samozrejme, prvým a najčastejším riešením je utlmiť to dostupnými liekmi, avšak to je len odďaľovanie problému. Sú však prípady, kedy z objektívnych príčin nemôžeme navštíviť zubára, a tak prichádza čas vyskúšať iné spôsoby na tlmenie bolesti zubov.

Ak sa nechcete iba dopovať liekmi, môžete vyskúšať niekoľko domácich spôsobov tíšenia bolesti zubov. 

Tu je 6 jednoduchých rád, ako skúsiť utlmiť bolesť zubov doma:

Ľadový obklad

Toto je najbežnejší a najrozšírenejší spôsob, ako zatočiť s bolesťou zubov. Postačí si vziať kocky ľadu, prípadne vrecko mrazenej zeleniny a zabaliť to do uteráka či utierky. Prikladajte si to zvonku na časť líca pri boľavom zube. Zvyčajne to zaberie, avšak iba na krátku dobu a bolesť sa opätovne vráti. Nutné je preto opakovať celý proces niekoľkokrát po sebe.

Horúca voda so soľou

Na bolesť zubov dobre zaberá preplachovanie ústnej dutiny horúcou vodou zmiešanou so soľou. Ústa si touto zmesou vypláchnite minimálne dvakrát denne. Stačí, keď pohár naplníte roztokom asi do tretiny a následne každý dúšok slanej vody niekoľko sekúnd podržíte v ústach. Úkon opakujte, až kým sa nedostaví úľava. Zvyčajne by mala bolesť ustúpiť po troch až piatich dňoch preplachovania úst.

Cesnak

Cesnak je zázračným prírodným liekom na mnoho zdravotných ťažkostí. Cenné sú najmä jeho protizápalové a antibiotické účinky.

Existujú hneď tri spôsoby, ako možno cesnak použiť v boji proti bolesti zubov:

  • môžete ho požuť, 
  •  pridať do čaju,
  • urobiť zmes z rozdrveného cesnaku a soli, ktorú nanesiete na bolestivé miesto a necháte pôsobiť.

Klinčeky

Zmes z klinčekov pomáha proti zápalom, ktoré spôsobujú bolesť zubov. Opäť je viac možností, ako si pomôcť. Môžete ich buď žuť, alebo si z klinčekov pripravíte odvar, ktorý následne niekoľkokrát denne kloktáte.

Soľ a čierne korenie

Soľ úspešne eliminuje zápal v ústnej dutine. Skúste ju aj na bolesť zubov a možno budete príjemne prekvapení.

V miske zmiešajte rovnaké množstvo soli a čierneho korenia, pridajte vodu. Vznikne vám pasta, ktorou si potriete bolestivé miesto v ústach. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne si ústa dobre vypláchnite vodou. Obe suroviny majú silné antibakteriálne účinky a pomáhajú liečiť aj zubné infekcie a zápaly.

Kurkuma zmiešaná s horčicovým olejom

Kurkuma je u našich starých mám známa tým, že tlmí bolesti a má protizápalové účinky. Aj horčicový olej účinne zmierňuje bolesť a vďaka obsahu selénu pomáha pri liečbe zápalov. Skúste tieto dve zložky zmiešať dohromady – stačí pol čajovej lyžičky kurkumy a zopár kvapiek oleja. Vzniknutú pastu jemne naneste na postihnuté miesto v ústach a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Potom si ústnu dutinu ešte dobre vypláchnite. Celý proces opakujte niekoľkokrát za deň.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám