Zubné náhrady sú prirodzenou súčasťou života mnohých ľudí. Protéza vám po strate zubov prinavráti pekný úsmev, ako aj možnosť bez obmedzení sa najesť. Kedy je zubná náhrada vhodným riešením a aký typ je pre koho dobrý? Aké sú možnosti a podľa čoho vyberať?
Možnosti zubných náhrad sú široké. Existuje viacero typov zubných náhrad – všetko závisí od stavu vášho chrupu.
Pri pacientoch, ktorým chýba kompletný chrup, sa najčastejšie používajú vyberateľné náhrady. S ich pomocou sa obnoví žuvanie, zlepší vzhľad sánky a pozitívne vplývajú aj na reč. V ústach nie sú nijako fixované, iba sa vytvorí podtlak medzi náhradou a podnebím, vďaka čomu sa protéza udrží na hornej čeľusti.
V prípade, že toto riešenie nie je dostačujúce, je možnosť siahnuť po fixačných krémoch a géloch, ktoré protézu upevnia na jednom mieste – zafixujú ju.
Poznáme aj čiastočné náhrady s kovovým rámom, tzv. skeletové náhrady, ktoré sa používajú pri strate jedného, prípadne viacerých zubov. V ústach sa fixujú pružnými sponami a háčikmi, respektíve za pomoci špeciálnych zámkov.
Najčastejšie sú vyberateľné protézy zhotovené z týchto materiálov:
Každý materiál zubnej náhrady má svoje prednosti aj slabšie stránky.
Akryl je cenovo dostupný a má pestrú paletu farieb, čo umožňuje dobré prispôsobenie náhrady k pôvodnému chrupu. Nevýhodou akrylu je krehkosť a poréznosť – ľahko sa na ňom množia baktérie.
Kov tvorí základnú kostru celej zubnej náhrady. Kovové môžu byť aj upínacie spony a kotviace prvky, ktorými sa náhrada v ústach fixuje. Vďaka vysokej pevnosti je táto náhrada spoľahlivá a má dlhú životnosť.
Nylonový materiál na náhradách je odolný a pružný. Takéto náhrady nepotrebujú na upevnenie kov, vďaka čomu sú hypoalergénne a vhodné aj pre citlivých ľudí s alergiami. Nevýhodu nylonu je, že pri žuvaní nevie preniesť záťaž na ostatné zuby, čo zbytočne namáha ďasná, ktoré náhradu nesú. V dôsledku toho môže dôjsť k atrofii kostného tkaniva pod protézou, ako aj k zníženiu výšky ďasien – zubná náhrada klesá a spôsobuje bolesť pri nosení.
Je pravdou, že moderná stomatológia sa neustále vyvíja a posúva vpred, a tak aj klasické protézy už nie sú to, čo bývali. Avšak aj moderné protézy sú stále iba vyberateľné predmety, na ktoré si je nutné dlhšie zvykať. Chvíľu trvá, kým zmizne zvláštny pocit v ústach a stotožníte sa s prítomnosťou niečoho cudzieho a veľkého vo vašich ústach, čo tam nepatrí. Niektorí ľudia majú dokonca pocit, že im umelá protéza zmení tvar tváre.
Časom si však na zubnú náhradu väčšina pacientov zvykne a prostredie ústnej dutiny sa protéze prispôsobí. V prvých týždňoch sa odporúča vyhnúť tuhým a lepkavým jedlám, ktoré by mohli umelú náhradu poškodiť. Nejedzte ani priveľké sústa, aby ste vedeli stravu dobre požuť. Pokiaľ ide o reč a artikuláciu, tiež to trochu trvá, kým sa vrátite do normálu.
O zubnú náhradu sa je nutné starať rovnako, ako o vlastný chrup. Dôležité je čistenie zubnou kefkou a pastou aspoň dvakrát denne. Taktiež sa odporúča pravidelné dočisťovanie protézy čistiacimi roztokmi a tabletami, ako aj preventívne stomatologické prehliadky každý pol rok. Zubár náhradu skontroluje a v prípade potreby ju prebrúsi a upraví, aby bola pohodlná a vydržala čo najdlhšie.
Obzvlášť žiadané sú zubné implantáty, ktoré v porovnaní s inými typmi náhrad vyzerajú a spĺňajú funkciu prirodzeného chrupu. Možno na nich ukotviť fixný mostík, ktorý nahrádza celý zubný oblúk. Fixné mostíky, ukotvené na zubných implantátoch, sú pohodlnejšie a stabilnejšie než bežné vyberateľné protézy, vďaka čomu s nimi môžete jesť, žuvať a hovoriť celkom prirodzene. Medzi povrchom implantátu a kosťou sa nenachádza žiadne mäkké tkanivo – ide o pevné spojenie.
Pri bežnej protéze hrozí, že na miestach, kde boli predtým vaše zuby, dochádza k úbytku kosti. Zubné implantáty sa však zrastú s čeľustnou kosťou, čo pomáha udržiavať kosti zdravé a neporušené. Strata kosti, ktorá sprevádza bežné zubné protézy, môže mať za následok prepadnutie sánky a líca, čo zmení celkový vzhľad tváre. A tiež platí, že s bežnou protézou, ktorá sa z úst vyberá, je zložité konzumovať niektoré druhy potravín.
Protetická náhrada, ktorá sa fixne nasadí na implantáty, je lepšou voľbou v prípadoch, ak to dovoľuje situácia v ústnej dutine pacienta. Implantáty, na rozdiel od vyberateľnej protézy, sú do úst vložené natrvalo a dokonale nahrádzajú pôvodný chrup. Zvyčajne si na nich človek rýchlo zvykne a odpadá nepríjemný pocit cudzieho predmetu v ústach, ako je to u zubných náhrad, ktoré sa nefixujú. Dobré je tiež to, že implantáty dokážu nahradiť akýkoľvek počet chýbajúcich zubov, nutné je však skontrolovať a brať do úvahy stav vašich kostí. A v neposlednom rade sú fixné protézy aj omnoho jednoduchšie na údržbu.
Za nevýhodu fixných implantátov možno považovať vyššiu cenu oproti vyberateľným zubným náhradám.
Nový život s novým úsmevom od Dr. Martina.
Pozrite si premeny úsmevov našich pacientov.
Vaša personálna koordinátorka vám vysvetlí plánovanú liečbu a všetky zákroky. Či už ide o medzizubné medzery, nedokonalý chrup alebo pigmentáciu, radi vám odborné poradenstvo a pomoc prispôsobíme vašim potrebám.