28.06.2024

Praktický návod, ako sa zbaviť zubného kameňa

zubný kameň

Zubný kameň vzniká postupne. Najčastejšie súvisí s nesprávnou či nedostatočnou ústnou hygienou, v dôsledku čoho sa na zuboch usádza zubný povlak so škodlivými baktériami. Tie sa následne podieľajú na vytváraní zubného kameňa. 

Čo robiť, keď vás trápi zubný kameň? Ako sa ho účinne zbaviť a ako predchádzať jeho vzniku? 

Vznik zubného kameňa

Trápenie spojené so zubným kameňom je zdravotnou aj estetickou záležitosťou. Zaregistrujete ho už na prvý pohľad – stačí sa usmiať a človek s rozšíreným zubným kameňom je odhalený. Zuby sú zažltnuté, potiahnuté plakom a medzi zubami často presvitajú tmavé miesta. Pritom stačí pomerne málo – predovšetkým správna a včasná zubná starostlivosť – a k vzniku zubného kameňa by ani nemuselo dôjsť. Čo je kameňom úrazu? 

Na vine je nedostatočná, respektíve nesprávna ústna hygiena. Zuby si neumývate dostatočne dlho a pravidelne, v dôsledku čoho povlak na zuboch pribúda a hustne, až napokon stvrdne na kameň. A hoci často nejde o bolestivý problém, na drsných plochách sa v ústach hromadia mikroorganizmy, ktoré zvyšujú riziko vzniku mnohých závažných zubných ochorení. Začína to krvácaním ďasien, pokračuje ich zapálením a zdurením, až môže dôjsť k poškodeniu závesného aparátu zuba. Ide o vlákna, ktoré fixujú zub na kosť. Výsledkom je rozkývanie zuba, až jeho vypadnutie.

Nepreháňame, keď povieme, že podcenenie zubného kameňa a jeho včasné neodstránenie vás môže pripraviť o zuby.

Zubný kameň spôsobuje parodontitídu a stratu zubov

Existuje niekoľko faktorov a vonkajších vplyvov, ktoré okrem zanedbanej dentálnej hygieny taktiež prispievajú k vzniku zubného povlaku a neskôr aj zubného kameňa. Často je príčinou vzniku zubného kameňa aj voda, ktorú pijete, či gény. 

Tvrdá voda a zubný kameň

Za vznik zubného kameňa je zodpovedná tvrdá voda v našich domácnostiach. Obsahuje látky, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu tvoreniu povlaku, čo následne vedie k tvorbe zubného kameňa.

Vplyv dedičnosti na vznik zubného kameňa

Frekvencia tvorby zubného kameňa je mnohokrát dedičnou záležitosťou. Zubný kameň je totiž závislý od obsahu slín a minerálov, ktorých výskyt sa v tele človeka líši.

Ako sa zbaviť zubného kameňa doma

Existuje mnoho ľudí, ktorí sa túžia zbaviť zubného povlaku, ale nemajú čas chodiť stále k zubárovi či dentálnemu hygienikovi. Jednou z možností, ako sa zbaviť zubného kameňa v pohodlí domova (alebo sa o to minimálne pokúsiť), sú domáce metódy, ktoré odstraňujú zubný kameň pomerne rýchlo a jednoducho a nehrozia pri nich žiadne vedľajšie účinky. 

Kvalitná zubná pasta ako prevencia vzniku zubného kameňa

Najjednoduchším, avšak pomerne nedoceneným spôsobom, ako účinne predísť vzniku zubného povlaku a jeho rozšíreniu, čiže premene na zubný kameň, je pravidelné a poctivé čistenie zubov kvalitnou zubnou pastou. Oplatí sa investovať do drahých pást, odmenou vám budú belšie zuby bez nečistôt.

Jedlá sóda na odstránenie zubného kameňa

V domácom prostredí môžete použiť jedlú sódu, ktorá zuby dokonale vyčistí a odstráni zubný plak. Stačí na zubnú kefku nasypať sódu a spolu s pastou si vyčistiť zuby ako zvyčajne. Keďže sóda má schopnosť rozpúšťať zubný kameň a neutralizovať baktérie v ústnej dutine, výsledky sa istotne dostavia. Pozor ale na dávkovanie a intenzitu čistenia zubov s jedlou sódou. Aby ste predišli zničeniu zubnej skloviny, netlačte na zuby silou ani ich kefkou agresívne netrite. 

Sezamové semienka proti zubnému kameňu

Proti zubnému kameňu sa dá bojovať aj sezamom. Skutočne, vyskúšajte pravidelne žuť sezamové semienka, ale neprehĺtajte ich! Po vypľutí sezamu si zuby len jemne prečistite suchou zubnou kefkou a efekt v podobe eliminácie povlaku je zaručený.

Soľ na zubný kameň

Veľmi jednoduchým spôsobom, ako si efektívne vyčistiť zuby a zbaviť ich nánosov a nečistôt, je soľ s vodou. Odporúčame si týmto domácim roztokom prepláchnuť ústa aspoň 3-krát týždenne. Budete prekvapení, ale soľ je skutočne výborným prostriedkom na ústnu hygienu, zabraňuje tvorbe zubného kameňa a kazov. Je to vďaka neutralizácii ústnej flóry, ktorá zuby chráni pred ochoreniami a zápalmi.

Profesionálne odstraňovanie zubného kameňa

Najúčinnejším spôsobom, ako predísť tvorbe a rozšíreniu zubného kameňa, je vždy profesionálna pomoc. Návšteva dentálneho hygienika alebo stomatológa odhalí aj skryté problémy a dokáže riešiť zubné kazy či začínajúcu paradentózu bez komplikácií.

Nepodceňujte pravidelnosť preventívnych zubných prehliadok a objednajte sa na ne včas. Rovnako využite možnosť dvakrát ročne absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, ktorá zuby zbaví povlakov, zubného kameňa a zároveň pieskovaním a ďalšími technikami ich krásne vyčistí a vybieli.

Navštívte nás na našej klinike a my sa o vaše zuby náležite postaráme. Kontaktujte naše koordinátorky, ktoré vám vždy pomôžu a ochotne poradia.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám