02.06.2022
Povlak na jazyku: Čo ho spôsobuje a ako sa ho zbaviť?
Povlak na jazyku je bežný jav, má ho mnoho ľudí. Niekedy však signalizuje aj vážnu chorobu. Podľa čoho to rozlišovať a kedy ísť k lekárovi? Prečo sa tvorí biely povlak na jazyku? Môže to symbolizovať problémy v ústnej dutine alebo iné, závažnejšie ochorenie celého tela? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko dôležité o tomto nepríjemnom ochorení.
Povlak na jazyku – signál choroby?
Jazyk zdravého človeka má ružové sfarbenie, je prirodzene vlhký a nemá na sebe žiadny povlak, škvrny ani ryhy. Zvyčajne je niečo z toho prejavom oslabenia metabolizmu a signálom, že nie je všetko v poriadku.
Povlak na jazyku sa môže objaviť aj v prípade, ak ste dlhšie nejedli a nepili. Na jeho povrchu sa v dôsledku toho množia odumreté bunky, ktoré vyzerajú ako biely, respektíve žltkastý povlak. Žuvaním sa zvykne povlak prirodzene odstrániť. Môžete byť pokojní, tento povlak nie je signálom choroby, poľahky ho odstránite za pomoci škrabky (je to aj dobrá prevencia pred vznikom halitózy).
Existuje viacero typov povlakov, pričom každý symbolizuje niečo iné. Niekedy môže ísť skutočne o závažné ochorenie, inokedy sa nedeje nič vážne.
Biely povlak
Takto sfarbený jazyk môže značiť problémy s trávením, prípadne signalizuje zníženú kyslosť organizmu. Ak máte na jazyku hrubý biely povlak, môže ísť o vírusovú infekciu.
Bledý povlak
Veľmi svetlá farba jazyka môže byť príznakom anémie, prípadne ide o problémy s tráviacim ústrojenstvom. Zvykne to byť sprevádzané aj inými príznakmi ako zvýšená únava, závraty, nedostatočné prekrvenie nôh a rúk.
Červený povlak
Červený povlak na jazyku prezrádza, že je v tele infekcia. Často má človek s červeným povlakom na jazyku zvýšenú teplotu. Červený jazyk môžete mať aj pri zníženej imunite alebo to môže byť dôsledok intoxikácie.
Zelený povlak
Do zelena sfarbený jazyk je indikáciou, že ste to prehnali s pitím alkoholu, prípadne môže ísť o otravu jedlom.
Čo spôsobuje povlak na jazyku?
Biely až tmavočervený jazyk je častým príznakom detskej choroby zvanej šarlach. Túto veľmi nákazlivú infekciu spúšťajú streptokoky. Najviac postihuje deti vo veku od 6 do 12 rokov, avšak nakaziť sa môže aj dospelý človek. Obzvlášť tehotné ženy by mali byť obozretné, pretože šarlach môže vážne ohroziť nenarodené dieťa.
Ďalšou príčinou povlaku na jazyku je kvasinková infekcia. Tá sa prejavuje tvorbou bielo-žltého povlaku. Dá sa pomerne rýchlo odstrániť, avšak pod ním sa nachádza začervenaný jazyk, ktorý môže krvácať. Kvasinková infekcia sa často šíri aj do iných častí tela, a preto je nevyhnutná liečba antimykotikami.
Ak vás trápia zmeny v ústnej sliznici, ktoré sa niekedy vyskytnú aj na jazyku a spozorujete biele fľaky, ktoré sa nedajú vyčistiť, vedzte, že trpíte leukoplakiou. Je za ňou neprimerané užívanie alkoholu a nikotínu a v prípade, že sa nelieči, neraz vedie až k vzniku nádorových ochorení.
Prípadne vám chýba železo, ktoré je nevyhnutné pre zásobovanie organizmu kyslíkom. To už je len krok k anémii, ktorej typickým príznakom sú popraskané kútiky pier a lámavé nechty, ale postihnutý býva aj jazyk. Zvyčajne je spolu so zafarbením prítomný pocit pálenia na jazyku.
Návod, ako sa zbaviť povlaku na jazyku
Dôvodov, prečo sa na jazyku objaví biely povlak, je mnoho, preto je dôležité neurčovať si diagnózu doma, ale ísť sa poradiť s odborníkom. Ak sa však chcete návšteve lekára vyhnúť stoj čo stoj, môžete vyskúšať niekoľko tipov, vďaka ktorým sa možno dokážete zbaviť bieleho povlaku raz a navždy.
Pravidelné čistenie jazyka a zubov
Najlepšou a najoverenejšou prevenciou voči chorobám zubov, vytváraniu povlaku a zapáchaniu z úst, je pravidelné a dôsledné čistenie zubov. Je dôležité nezabúdať na jazyk a venovať mu náležitú pozornosť. Jazyk je možné čistiť bežnou zubnou kefkou, ale aj stierkou či škrabkou na jazyk, a to vždy ráno a večer. Vďaka stierke si zoškriabete hlien a mŕtve bunky a po vypláchnutí úst budete mať jazyk a ústa dokonalé čisté.
Soľ na povlak
V prípade, že nevlastníte škrabku na jazyk, nič to. Môžete vyskúšať silu soli a jej účinky na ústnu dutinu. Soľ účinne pomáha odlupovať z jazyka všetky zvyšky jedál a udržiava v ústach prirodzené hodnoty pH. Pôsobí antisepticky, vďaka čomu zabíja niektoré baktérie.
Postup je jednoduchý – stačí si soľ nasypať na jazyk a kefkou si ho jemne čistiť. Nasleduje vypláchnutie úst vlažnou vodou a želané výsledky v podobe jazyka bez povlaku (ak nie je zafarbený v dôsledku nejakého ochorenia) by mali čoskoro zmiznúť. Samozrejme, nezabúdajte na pravidelné opakovanie tejto procedúry.
Sóda bikarbóna na odstránenie povlaku
Aj sóda bikarbóna je skvelý bojovník proti povlaku. Stačí ju zmiešať so šťavou z limetky či citróna a vyčistiť si ňou zuby a ústnu dutinu. Pri každodennom používaní odstránite povlak a tiež zápach z úst.