12.11.2024
Ako na zvýšenú citlivosť zubov
Cítili ste niekedy bolesť po zahryznutí do zmrzliny alebo po lyžici horúcej polievky? Citlivé zuby predstavujú častý a bolestivý stav, ktorý sa prejavuje ako krátka, ale ostro vystreľujúca bolesť miernej až silnej intenzity. Môže sa týkať jedného aj viacerých zubov.
Je za tým veľa možných príčin, ale vo väčšine prípadov sa danej citlivosti zbavíte zmenou režimu ústnej hygieny. Povedzme si viac o citlivosti zubov aj možnostiach, ako s ňou účinne bojovať.
Citlivosť zubov v dôsledku poškodenia skloviny
Na povrchu zubov sa nachádza zubná sklovina. V oblasti krčka zuba sklovina končí a začína vrstva cementu, ktorá pokrýva celý koreň zuba. Pod sklovinou a cementom je zubovina – dentín. Vo vnútri zuba je zubná dreň, ktorou prechádzajú cievy a nervy. Nervové vlákna sa zo zubnej drene dostávajú cez zubovinu a dentínové kanáliky, ktoré siahajú až k vrstve skloviny a cementu. Sklovina a cement tieto kanáliky prekrývajú, vďaka čomu sa vonkajšie podnety pri jedení a pití nedostanú k nervovým vláknam.
Problém nastáva, keď sa vrstva zubnej skloviny a cementu z nejakého dôvodu stenčí alebo zmizne – dôjde k obnaženiu kanálikov.To znamená,že nervové vlákno je dráždené všetkými podnetmi zvonku, teda z ústnej dutiny. Každý horúci, kyslý alebo studený podnetspôsobí, že zub reaguje bolesťou. Zuby citlivé na chlad a ďalšie vonkajšie vnemy sú priamo dráždené až k nervovým vláknam v dôsledku obnažených dentínových kanálikov. Príznaky zvýšenej citlivosti zubov môžu priebežne prichádzať a následne ustupovať, a to bez zjavného dôvodu. Bolesť prechádza od miernej až po veľmi intenzívnu.
Príčiny zvýšenej citlivosti zubov
- Silný tlak na povrchu zuba – k najčastejším dôvodom straty skloviny z povrchu zuboviny (dentínu) v oblasti korunky zuba a následného obnaženia dentínových kanálikov patrí silný tlak na povrchu zuba. Spôsobiť si ho môžeme pri čistení zubov abrazívnou zubnou pastou alebo zlou technikou čistenia chrupu. Toto mechanické opakované poškodzovanie spôsobí stenčenie skloviny až jej stratu.
- Zatínanie zubov a škrípanie zubami, častá konzumácia tvrdej potravy alebo žuvanie žuvačiek – to všetko vedie k popraskanej zubnej sklovine a neraz až k jej úplnej strate. Príčinou sú aj kyslé nápoje, ktoré stoja za eróziou skloviny. Tá vzniká aj pri opakovanom zvracaní, pití kolových nápojov, džúsov a energetických drinkov.
- Poškodenie cementu pri zápale ďasna a parodontu – parodontitída. Nánosy zubného povlaku a zubného kameňa vznikajú v dôsledku nedostatočnej ústnej hygieny. Baktérie v týchto nánosoch poškodzujú aj zubný cement a jeho bunky odumierajú. Tak dochádza k obnaženiu dentínových kanálikov, ktoré sa prejaví zvýšenou citlivosťou zubov na vonkajšie podnety.
Čo na citlivé zuby?
Pýtate sa, čo je dobré na citlivé zuby? Pokiaľ je citlivosť zubov iba mierna, môžete vyskúšať voľne dostupné prípravky dentálnej hygieny:
- špeciálna zubná pasta na citlivé zuby – tietopastyneobsahujú žiadne dráždivé prísady a môžu obsahovať znecitlivujúce prísady,
- ústna voda bez alkoholu, pretože bude menej dráždiť citlivé zuby – pri pravidelnom používaní by ste mali pocítiť zlepšenie stavu zubov,
- používanie mäkších kefiek na zuby a šetrnejšie čistenie.
Liečba citlivosti zubov
Ak domáce ošetrenie citlivých zubov nezaberie, je nutné poradiť sa o ďalšom postupe so stomatológom. Ten vám môže na základe rozsahu poškodenia dentínu predpísať ústnu vodu či pastu, prípadne aplikovať fluoridový gél alebo desenzibilizačné činidlá na predpis. Tie dokážu posilniť zubnú sklovinu a chránia zuby.