12.06.2024
Základné vlastnosti zubnej kefky: Ako si vybrať dobrú kefku na zuby?
Aké vlastnosti by mala spĺňať kvalitná zubná kefka? Je niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú výber zubnej kefky. Tvrdosť, štetinky, vek či stavu chrupu. Čo ešte rozhoduje pri voľbe správnej zubnej kefky?
Ako si vybrať zubnú kefku?
Výberu správnej zubnej kefky nie je často venovaná adekvátna pozornosť. Jednoducho si nejakú kefku vyberiete a vybavené. Pritom je to kľúčový pomocník, ktorý významným spôsobom prispieva k zdraviu chrupu a ústnej dutiny. Na čo sa zamerať pri kúpe zubnej kefky?
Druh zubnej kefky
Hneď v úvode si ujasnite, či uprednostňujete klasickú manuálnu zubnú kefku, prípadne jej vylepšenú verziu s vibrujúcou rukoväťou, sonickú kefku alebo elektrickú rotačnú kefku. Väčšina Slovákov stále používa manuálnu zubnú kefku, ktorá by mala spĺňať ďalšie parametre. Ktoré to sú?
Dôležité parametre manuálnej zubnej kefky
- Rovno zastrihnuté štetiny na kefke predchádzajú tlačeniu a zbytočnej sile pri umývaní zubov. Kefky so štetinami rôznych dĺžok prirodzene navádzajú k tomu, aby ste ich na zuby viac pritlačili, a teda ich poškodzovali.
- Malá hlavička – zubný oblúk je prirodzene ohnutý do tvaru paraboly, preto sa vám bude lepšie manipulovať s menšou kefkou. S veľkou hlavičkou môžete mať problém dostať sa do niektorých miest ústnej dutiny, a teda tam zanedbať ústnu hygienu.
- Praktické držanie – zubná kefka musí mať rukoväť, ktorú pohodlne držíte v rukách po celý čas umývania zubov a jednoducho sa s ňou manipuluje. Dôležité je vždy zohľadniť, pre koho kefku vyberáte – deti potrebujú menšiu rúčku, kým starší školáci už dokážu manipulovať s kefkou bežných rozmerov.
Typy elektrických zubných kefiek
Elektrické zubné kefky sú čoraz obľúbenejšie najmä pre ich efektivitu a zdanlivo menšiu námahu pri čistení zubov. Rozdeľujeme ich podľa typu technológie na sonické, oscilačné a magnetické kefky.
Sonické elektrické zubné kefky
Sonické zubné kefky majú podobný tvar ako manuálne zubné kefky. Vyznačujú sa drobnými vibračnými pohybmi, ktoré sú k zubom a ďasnám veľmi šetrné a zo zubov i jazyka účinne odstraňujú povlak. Sonické zubné kefky sú vhodné aj pre ľudí s citlivými zubami alebo pre ľudí, ktorí majú problémy s ďasnami.
Rotačné (oscilačné) zubné kefky
Rotačné zubné kefky majú guľatú hlavu a robia buď 3D pohyby (oscilačno-rotačné a pulzačné), alebo 2D pohyby (oscilačno-rotačné). Špecifická kombinácia pohybov pomocou oscilácie a pulzácie rozruší povlak a následne otáčavými pohybmi hlavice zo strany na stranu o 90° jemne povlak zotrie. Ide o bezpečný a spoľahlivý spôsob čistenia chrupu.
Magnetické zubné kefky
Magnetické zubné kefky fungujú na princípe lineárneho magnetického pohonu, pri ktorom dochádza k mikrovibráciam. Spôsob čistenia je rovnako jednoduchý ako s oscilačnými kefkami, výhodou pri mnohých kefkách je však možnosť využiť aplikáciu v telefóne, ktorá výsledný efekt čistenia ešte vylepší.
Manuálna kefka a elektrická zubná kefka – ktorú si vybrať?
Aké sú najväčšie rozdiely medzi manuálnou a elektrickými typmi kefiek? Manuálna kefka si vyžaduje dôsledné manévrovanie a väčšie úsilie aj pozornosť, čo neraz vedie k nedostatočnému umývaniu zubov a zanedbanej ústnej hygiene.
Výhodou kefiek s elektrickým pohonom je to, že pracujú automaticky a samostatne. Hlavice elektrických kefiek sa pohybujú rýchlejšie ako hlava ručnej kefky, ktorú ovládate svojou silou. Sú oveľa účinnejšie ako manuálne kefky – vykonávajú niekoľko desiatok tisíc pohybov za minútu a postarajú sa aj o ťažšie dostupné miesta ústnej dutiny. Taktiež sa pohybujú v rôznych rovinách. Sú vybavené aj ďalšími funkciami, ktoré uľahčujú čistenie zubov. Avšak je nutné myslieť na správne použitie kefky a techniku čistenia zubov, ktorá sa medzi kefkami líši – je to spôsobené predovšetkým tvarom hlavice. Pri elektrických kefkách je hlavica okrúhla a pokrýva každý zub oddelene, preto stačí „len“ priložiť zubnú hlavicu k zubom a odsledovať si čas čistenia.
Špecifickou kategóriou sú sonické kefky, pri ktorých sa odporúča použiť ďalší pohyb ruky – pohyb čistenia ako s manuálnou kefkou.
Ako často je treba vymieňať zubnú kefku?
V zásade nezáleží na tom, aký typ zubnej kefky používate. Ako pri klasickej zubnej kefke, tak aj pri elektrických verziách kefiek sa odporúča výmena približne každé tri mesiace, respektíve po každej chorobe. Jediný rozdiel je v tom, že pri elektrických kefkách sa vymieňa len hlavica.
Výhodou niektorých modelov elektrických zubných kefiek je, že dokážu rozpoznať, kedy je vhodný čas na výmenu hlavice a upozornia vás na to. Často sú vybavené tzv. indikačnými vláknami, ktoré zmenia farbu, akonáhle je čas na novú hlavicu.