06.09.2024
Pieskovanie zubov
Profesionálna dentálna hygiena je významnou prevenciou, ako si udržať zdravý krásny chrup bez kazov. Je dôležité absolvovať ju pravidelne, ideálne dvakrát do roka. Dentálnu hygienu tvorí niekoľko úkonov, ktorých výsledkom sú očistené a viditeľne belšie zuby zbavené povlaku a zubného kameňa. Kroky dentálnej hygieny:
- odstránenie zubného kameňa pomocou ultrazvukovej koncovky (prípadne možno zubný kameň odstrániť aj ručne pomocou kyrety na zubný kameň),
- pieskovanie zubov (air-flow) – po odstránení najväčších nánosov zubného kameňa nasleduje čistenie zubov pomocou pieskovača,
- leštenie zubov – zuby sa vyleštia malou kefkou pri pomalých otáčkach špeciálnou pastou, ktorá je abrazívnejšia a efektívnejšia ako bežné zubné pasty – účinne odstráni zvyšky zubných pigmentov,
- dezinfekcia chrupu a ústnej dutiny – na záver profesionálnej zubnej hygieny sa zuby vypláchnu dezinfekčnou ústnou vodou.
Čo je pieskovanie zubov?
Pieskovanie, známe aj ako air-flow, je moderná metóda čistenia zubov a odstraňovania zubného povlaku a zubného kameňa. Táto technika využíva vysokotlakový vzduch, vodu a jemný piesok (zmes hydrogélu a uhličitanu sodného) na odstránenie nečistôt a pigmentácie z povrchu zubov a medzizubných priestorov.
Priebeh pieskovania zubov a medzizubných priestorov
Na pieskovanie zubov sa používajú špeciálne prístroje, ktoré odstránia nežiaduce sfarbenie chrupu z rýh, medzizubných priestorov aj viditeľných hladkých zubných povrchov. Prístroj strieka pod tlakom piesok (sú dostupné rôzne hrúbky), ktorý sa dostane aj do zle prístupných miest. Pri pieskovaní zubov sa používa jemný prášok erythritolu, ktorý má neutrálne pH a šetrne odstráni zubné pigmenty bez toho, aby poškodil zubnú sklovinu. Profesionálne pieskovanie dokáže z povrchu skloviny účinne odstrániť pigmenty od kávy, čaju aj cigariet. V rámci ošetrenia dostane pacient okuliare, ktoré chránia jeho oči pred podráždením pieskom.
Význam pieskovania pri parodontitíde
Pieskovanie odstraňuje nečistoty zo zubov a povlak z parodontálneho vačku. Ide o mechanické čistenie povrchu zuba, ktorého výsledkom je odstránenie pigmentových škvŕn. Povrch zuba je po zákroku opäť hladký, vďaka čomu sa na ňom zachytáva menej nebezpečných baktérií. Obzvlášť dôležité je pieskovanie zubov pri parodontitíde, keď už ide nielen o estetický, ale aj preventívny stomatologický úkon. Hladký povrch zuba totiž zabraňuje vzniku opakovaného zápalu, čím sa chráni alveolárna kosť, v ktorej je zub ukotvený.
Pravidelnosť pieskovania zubov
Air-flow metódu čistenia zubov sa odporúča absolvovať pravidelne, minimálne dvakrát ročne. Pacienti, ktorých trápia paradentóza alebo časté zubné kazy, by mali pieskovanie absolvovať každé tri mesiace, aby sa minimalizovalo riziko zápalu zuba. Aj ľudia, ktorí pijú veľa kávy či iných nápojov, ktoré farbia zubnú sklovinu, by mali prečistenie zubov pieskovaním vyhľadať častejšie.
Ako sa správať po pieskovaní?
Po pieskovaní chrupu, respektíve po absolvovaní kompletnej profesionálnej ústnej hygieny, je nutné aspoň dve hodiny po úkone vynechať nápoje a jedlá obsahujúce pigmenty (káva, čaj, kolové nápoje, červené víno, kečup, čučoriedky, cvikla aj džúsy). Pozor aj na kyslé citrusové nápoje a ovocie. A rozhodne sa po absolvovaní air-flow metódy neodporúča hneď si zapáliť cigaretu.
Cena pieskovania zubov
Výsledkom pieskovania zubov je ozdravený, lesklý a belší chrup bez pigmentu. Súvisí to s odstránením nánosov povlaku a ďalších nečistôt, ktoré sa na zuboch zachytávajú. Úkon možno opätovne vykonať každé tri mesiace až pol roka od posledného pieskovania, aby nedošlo k poškodeniu zubnej skloviny.
Cena za pieskovanie zubov závisí od ceny kompletnej dentálnej hygieny na zubnej klinike. Cenník dentálnej hygieny, ako aj ďalších stomatologických úkonov a zákrokov na klinike Doktor Martin nájdete tu.