10.04.2024
Zubný kameň
Zubný kameň je problém, ktorý trápi väčšinu populácie. Problémom je najmä nedôsledné čistenie zubov a medzizubných priestorov. Ak sa zuby dobre nevyčistia, vytvára sa na nich zubný povlak, následne sa zo slín a zvyškov potravy na ňom začnú usádzať minerály a mäkký povlak sa mení na tvrdý zubný kameň. Keď sa zubný kameň neodstráni včas, dochádza k dráždeniu ďasna, z čoho vznikajú ďalšie zdravotné komplikácie – často až nepríjemné zápaly ďasien. V dôsledku toho neraz dochádza k strate zubov.
Čo je zubný kameň?
Čo je zubný kameň? Ide o stvrdnutý zubný plak – povlak. Je to produkt baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ústnej dutine. Ak by sme to zjednodušili, v dôsledku nedokonalej ústnej hygieny a čistenia zubov i medzizubných priestorov tu ostáva povlak, ktorý zo slín nasáva v nich rozpustené minerály. Následne tvrdne a mení sa na zubný kameň.
Zubný kameň možno považovať za ďalšie vývojové štádium zubného povlaku. Zubný povlak je vrstva zvyškov potravy slín a baktérií, ktorá sa hromadí na zuboch a v medzizubných priestoroch. Táto vrstva je takmer neviditeľná a pravidelnou dentálnou hygienou je ľahké ju odstrániť. Avšak ak sa to zanedbá, problém so zubným kameňom je na svete.
To, ako rýchlo sa zubný povlak premení na zubný kameň ovplyvňuje viacero faktorov. Hlavnú úlohu zohráva správna starostlivosť o hygienu ústnej dutiny. Vplyv však má aj zloženie slín a užívanie niektorých liekov.
Škodlivosť zubného kameňa
Zubný kameň má drsný povrch, na ktorom sa ľahko zachytáva zubný povlak. To sú rôzne baktérie, toxíny a kyseliny zo zvyškov potravy. Zubný kameň škodí zubom tým, že umožňuje nepretržitú prítomnosť povlaku tam, kde by obyčajne nebol. Toxíny, ktoré sú prítomné v povlaku, tak neustále pôsobia na ďasná v okolí zuba, až môže dôjsť k zápalu ďasna, uvoľneniu zuba z lôžka a jeho vypadnutiu. Do medzery vznikajúcej medzi zubom a ďasnom sa dostáva ďalší povlak, ktorý je veľmi náročné odstrániť. Vzniká tak zubný kameň pod ďasnom, na ktorý sa prichytí nový povlak. Ten tvrdne a opäť sa mení na zubný kameň, ktorý rastie a mechanicky odtláča ďasno od zuba.
Ako predísť vzniku zubného kameňa?
Jednoducho, dôležitá je prevencia a stopercentná ústna hygiena. Čistite si zuby aspoň dvakrát denne, a to ráno a večer pred spaním, v ideálnom prípade si ich čistite po každom jedle. Nezabúdajte ani na medzizubné priestory, kam sa bežnou kefkou nedostanete – potrebovať budete aj vhodne zvolené medzizubné kefky, respektíve zubnú niť.
Rovnako dôležité, ak nie najdôležitejšie, je umývať si zuby správne. Nejde ani tak o dĺžku umývania, ale o správnu techniku čistenia chrupu. A v neposlednom rade si dajte záležať na výbere zubnej pasty.