Bolesti zubov sú vždy veľkým trápením. Nie nadarmo sa hovorí, že ide o jednu z najväčších bolestí vôbec. A keď sa pridruží aj bolesť celej tváre, dá sa to zniesť?
Aké sú najčastejšie príčiny bolesti tváre? Sú za tým vždy problémy so zubami alebo je aj iný pôvodca bolesti?
Povrch kostí v ľudskom tele je obalený okosticou. Je to puzdro, v ktorom sa nachádzajú cievy. Zápal okostice sa identifikuje ako ťažká zápalová infekcia čeľuste a sánky. Nepríjemnou súčasťou tohto ochorenia je, že silná bolesť, ktorá prichádza náhle, vystreľuje od očí až po sánku a krk. Typické je aj rapídne zhoršenie celkového stavu pacienta, ku ktorému dochádza veľmi rýchlo a nečakane. V danom prípade nepomáha žiadna domáca liečba, ale je nutné vyhľadať odbornú pomoc.
Okostica sa môže zapáliť aj v dôsledku trhania zuba – najviac ohrozené sú zuby múdrosti. Zápal sprevádza hnisanie, ale často má aj suchú formu a nechýbajú silné bolesti v okolí rany po extrakcii zuba, ktoré prechádzajú až do ucha. Sprievodným javom zápalu býva tiež zápach z úst.
Zápal okostice je závažné zdravotné ochorenie, ktoré si vyžaduje rýchly zásah lekára. Stomatológ na základe rtg. snímky vyhodnotí, ktorý zub je príčinou bolesti. Následne je potrebné vypustiť nahromadený hnis – zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Potom sa rana dobre prečistí, pričom ako podporná liečba sú nasadené aj antibiotiká.
Samozrejme, najlepšie funguje prevencia zápalu okostice. Tou je pravidelná profesionálna dentálna hygiena, v rámci ktorej sa predíde vzniku povlaku a zubného kameňa, respektíve sa včas odhalí zubný kaz.
Zápal trojklaného nervu je chronické ochorenie, ktoré postihuje piaty hlavový nerv. Sú preň typické veľmi silné, záchvatové bolesti tváre, pričom často je zamieňané práve za zubný problém.
Pravdou je, že trojklaný nerv a zuby sú prepojené – druhá a tretia vetva nervu vedú cez hornú a dolnú čeľusť, čo spôsobuje, že bolesť preráža do zubov (najmä do stoličiek). Zápal trojklaného nervu však nevychádza priamo zo zuba.
Príčiny zápalu trojklaného nervu sú často ťažšie odhaliteľné, aj preto sa zvyknú zamieňať za iné zubné ťažkosti. Pacienti sú zmätení, pretože bolesť tváre najčastejšie spájajú práve so zubným kazom či iným stomatologickým problémom. Zápal trojklaného nervu má však často odlišné dôvody, napríklad neurologický pôvod.
Bežným prejavom zápalu trojklaného nervu je intenzívna a ostrá bolesť, ktorá sa objavuje spontánne, ale opakovane. K spúšťačom bolesti patria žuvanie, čistenie zubov a ústna hygiena, ale neraz i obyčajné rozprávanie a smiech. Dráždivo pôsobia aj vietor a dotyk tváre.
Keďže mnohí ľudia si problém mýlia s bolesťou zuba, automaticky kontaktujú stomatológa. Možno to vnímať ako prvý krok liečby, pretože zubár po ošetrení odhalí pravú príčinu bolesti a nasmeruje pacienta na správnu liečbu, prípadne k inému odborníkovi (neurológovi, resp. neurochirurgovi).
Nový život s novým úsmevom od Dr. Martina.
Pozrite si premeny úsmevov našich pacientov.
Vaša personálna koordinátorka vám vysvetlí plánovanú liečbu a všetky zákroky. Či už ide o medzizubné medzery, nedokonalý chrup alebo pigmentáciu, radi vám odborné poradenstvo a pomoc prispôsobíme vašim potrebám.