07.02.2025

Aké sú príčiny silnej bolesti zuba pri dotyku?

Za bolesťou zubov sa môže skrývať mnoho príčin – zvýšená citlivosť chrupu, zubný kaz, zápal ďasna, narušenie koreňa zuba, poškodená sklovina, problémy súvisiace s prerezávaním zubov. Niekedy sa bolesť objavuje aj po stomatologickom zákroku, prípadne má prepojenie so zápalom prínosových dutín.

Zameriame sa na najčastejšie príčiny bolesti zuba pri dotyku a poradíme, kedy je vhodné navštíviť zubára. Aké kroky možno podniknúť doma na zmiernenie bolesti? A čo prevencia? Ako sa dá účinne predchádzať silnej bolesti zubov?

Najčastejšie príčiny silnej bolesti zubov

  • Zubný kaz,
  • zubná infekcia,
  • zápal ďasien,
  • narušenie koreňa zuba,
  • poškodená plomba – zubná výplň,
  • zvýšená citlivosť chrupu,
  • poškodená zubná sklovina,
  • stomatologický zákrok – bolesť zubov po extrakcii alebo endodoncii,
  • prerezávanie zubov,
  • zápal prínosových dutín.

Zubný kaz ako príčina silnej bolesti pri dotyku

Najčastejšou príčinou silnej bolesti zubov pri dotyku je zubný kaz. Ak zubný kaz nie je správne a včas ošetrený, začne napádať zubné tkanivá v okolí –  väzivo, kosti a ďasná. V dôsledku toho sa vytvorí absces, ktorý je veľmi bolestivý a hrozí aj strata zuba.  

Zvýšená citlivosť zubov

Nepríjemná citlivosť zubov je nemalý problém, ktorý sa prejavuje ako reakcia na teplé, chladné, sladké alebo kyslé nápoje a jedlá. Zvyčajne ide len o krátkodobú, ale o to silnejšiu bolesť zubov, ktorú možno pociťovať aj pri poklepe. Príčinou precitlivenosti môžu byť:

  • obnažené zubné krčky pri paradentóze,
  • nesprávne postavenie zubov,
  • preťažovanie zubov,
  • úbytok zubnej skloviny,
  • staré zubné výplne.

Poškodená zubná sklovina ako dôvod boľavých zubov

Sklovina spolu so zubným cementom a dentínom tvorí zub a formuje ho. Ak je zubná sklovina poškodená, dochádza k ľahšiemu prieniku vonkajších podnetov z prostredia až k nervovým zakončeniam. To je dôvod citlivosti a bolesti zubov.

Zubnú sklovinu možno poškodiť rôznymi spôsobmi. Pozor si treba dať na silný tlak pri čistení zubov aj na tvrdé zubné kefky s veľmi tvrdým vlasom, ktoré dráždia ďasná. Opatrne tiež s konzumáciou niektorých druhov ovocia, kávy a ostrých jedál, v ktorých nachádzajúce sa kyseliny oslabujú sklovinu.

Bolesti z dôvodu poškodenia zuba 

Dôvodom zvýšenej bolestivosti zubov je aj poškodenie zubov. V prasklinách sa hromadia baktérie, ktoré hrozia zápalom a infekciou zubnej drene. To sa prejavuje vysokou citlivosťou zubov na vonkajšie podnety.

Bolesť zubov po návšteve stomatológa 

Nepríjemná bolesť zuba pri poklepaní môže nastať po zubnom zákroku, najčastejšie po výmene korunky a plombovaní. Zuby sú extrémne citlivé tiež po bielení a niekedy aj po pieskovaní v rámci profesionálnej dentálnej hygieny. Bolesť zvykne sama odznieť do niekoľkých dní, ak by však trvala viac ako šesť týždňov, je nutné obrátiť sa na odborníka.

Bolestivé prerezávanie zubov múdrosti 

Príčinou bolesti v ústnej dutine môže byť prerezávanie zubov, v dospelom veku najmä osmičiek – tzv. zubov múdrosti. Najproblematickejšia býva dolná osmička, ktorá sa do úst často nezmestí, korunka je prekrytá ďasnom a okolo sa začnú tvoriť zápaly. Problém môže nastať aj v prípade, že sa neprerezaný zub pokazí a následne dôjde k zápalu nervu, s čím opäť súvisí silná bolesť pri dotyku.   

Mŕtvy zub nebolí? 

Ak odumrie živá zložka vnútri koreňového kanálika, hovoríme o mŕtvom zube. Takýto zub je zvyčajne necitlivý, no iba do momentu, keď je kontaminovaný baktériami. Tie spôsobia, že infekcia sa cez koreňové kanáliky dostane až do okolia hrotu koreňa zuba, čoho sprievodným javom je bolestivosť pri hryzení.

Riešenie silnej bolesti zubov

Bolesť zubov málokedy odznie sama – výnimkou je bolesť po stomatologických zákrokoch. Naopak, postupne sa zhoršuje, až je neznesiteľná a návšteva stomatológa je nevyhnutnosťou. Pri veľmi silnej bolesti zubov pri dotyku na nič nečakajte a navštívte zubnú pohotovosť.

Lieky na bolesť zubov 

Pri akútnej bolesti zubov si možno pomôcť dočasnými opatreniami. Rozhodne pomôže, ak sa dočasne vzdáte konzumácie kávy, alkoholu, veľmi studených a horúcich nápojov a cigariet. Voľne dostupné lieky tlmiace bolesť a studené obklady, prípadne babské recepty na bolesť zubov (výplachy úst rumančekovým alebo šalviovým roztokom) prinesú krátkodobú úľavu, ale neriešia príčinu zubného problému, s ktorým si poradí iba stomatológ. 

Prevencia bolesti zubov

Najdôležitejšia je dôsledná každodenná ústna hygiena. Zuby si čistite minimálne dvakrát denne zubnou pastou s fluórom. Horšie dostupné miesta v ústnej dutine poctivo dočisťujte medzizubnou kefkou či dentálnou niťou. Všetky dentálne pomôcky odporúčame kupovať v závislosti od vlastných špecifických potrieb (pri nábehu na parodontitídu sa hodí pasta proti krvácaniu ďasien, ľudia s oslabenou sklovinou zasa ocenia prípravky na jej posilnenie). 

Taktiež je vítané obmedziť konzumáciu potravín a nápojov s vysokým obsahom cukru, dbať na vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov a pravidelne absolvovať preventívne zubné prehliadky a dentálnu hygienu.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám

Objednať na hygienu Objednať na vyšetrenie