Implantológia

ČO JE DENTÁLNY IMPLANTÁT?

Dentálny implantát je dokonalá náhrada chýbajúceho zuba, ktorá je vhodná, ak hľadáte trvalé riešenie. Dentálny implantát je pocitovo úplne rovnaký ako pôvodný zub – dlhšie však vydrží!

Dentálne implantáty sú titánové skrutky vsadené do čelustnej kosti. Sú biokompatibilné, čo znamená, že pri nich nehrozí žiadna alergia. Po vsadení implantátu je naň upevnená nadstavba a na tú položená dentálna korunka.

EXISTUJÚ RôZNE TYPY DENTÁLNYCH IMPLANTÁTOV?

Samozrejme. Na klinike Dr. Martin používame dva druhy implantátov, oba od svetových lídrov v tejto oblasti.

Špecializovaná americká firma Straumann si svoju reputáciu vybudovala na inováciách postavených na vedeckom výskume. Vďaka ich dlhoročným výskumom sa značka implantátov Straumann rýchlejšie ujme v kosti, čo ho stavia do pozície jedného z lídrov na trhu. Straumann Dental Implant System poskytuje implantológovi ale aj jeho klientovi výnimočnú flexibilitu a slobodu výberu.

Nemecký systém Meissinger My Plant II poskytuje vysokú stabilitu a vďaka svojej technológii dvojfázového titánové implantátu eliminuje akékoľvek mikropohyby implantátu. Je chránený pred baktériami a skúsenosti ukazujú, že z dlhodobého hľadiska dosahuje skvelé výsledky a vynikajúcu trvácnosť.

ČO SA DÁVA NAVRCH IMPLANTÁTU?

Opäť existujú dve možnosti.

Dentálna korunka je porcelánové puzdro vyrobené z čistého porcelánu, ktoré sa ukladá na vrchnú plochu zubu, či už ide o prirodzený zub alebo implantát. Vašu korunku vám vďaka novému modernému laboratóriu vieme vytvoriť pomocou 3D prístroja alebo dentálnej frézy, alebo vám ju ručne vyrobíme na mieru. V každom prípade, jediný rozdiel, ktorý pocítite, bude ten, že implantát je v porovnaní s prirodzeným zubom silnejší!

All On 4 a All On 6 sú dve obľúbené a finančne výhodné metódy v prípade, ak potrebujete nahradiť viac ako jeden chýbajúci zub alebo chcete podstúpiť komplexnú rekonštrukciu chrupu. Pri zákroku sa vtedy do strednej a zadnej časti ústnej dutiny, tam, kde je kosť najsilnejšia, vkladá štyri až šesť implantátov a na ne sa následne umiestni fixná protéza s 10 až 14 zubmi. Výsledok? Na neuverenie.

AKO VYZERÁ ZÁKROK?

Dentálny implantát si väčšinou vyžaduje tri návštety, ale vďaka nášmu novému laboratóriu vám u nás stačia návštevy dve.

PRVÁ NÁVŠTEVA

Vstupné vyšetrenie aj vyhotovenie röntgenového snímku máte zdarma. Snímka je dôležitá najmä preto, aby sme vedeli posúdiť, či je vaša kosť na umiestnenie implantátu dostatočne silná. Ak to tak je, v rámci príprav vykonáme štep kosti alebo sinus lift.

Potom je čas na samotný zákrok.

Dovnútra kosti sú najprv vložené titánové skrutky alebo tyče, ktoré sa starajú o to, aby bol implantát pevný a slúžia ako koreň nového zuba. Na ne sa potom umiestňuje samotný implantát. Samozrejme, celý zákrok je vykonávaný pod lokálnou anestéziou, takže už dávno neplatí, že bez bolesti to nejde.

DRUHÁ NÁVŠTEVA

Na väčšine dentálnych kliník musíte čakať aź šesť mesiacov, kým sa implantáty zahoja a ste pripravení na druhú časť zákroku. Vďaka našim špecialistom, materiálom a technológii však na klinike Doctor Martin čakaciu dobu dokážeme skrátiť na polovicu.

Keď sa po troch mesiacoch opäť stretneme, vytvoríme na základe odtlačku dentálnu korunku. \jej vytvorenie opäť väčšinou trvá väčšinou až tri týždne, ale keďže u nás je laboratórium súčasťou kliniky, zaberie len niekoľko minút! Znamená to, že tretíkrát nás už navštevovať nemusíte, ako aj to, že keď vám korunku položíme navrch nového zubu, sme hotoví!

Presne tak! Rýchlo, efektívne a za ceny, ktoré sa vám budú páčiť.

SPOMÍNALI STE PROBLÉMY SO ZUBAMI?

Áno, vaša kosť nemusí byť dostatočne silná na to, aby sme do nej dentálny implantát mohli vložiť, alebo môže dokonca úplne chýbať. Našťastie, nápravu vieme zjednať rýchlo!

Kostný štep je overený a bezbolestný zákrok a až na výnimočné prípady je len minimálnym zásahom do vášho chrupu.

Štepy, ktoré sa dnes používajú najčastejšie, pochádzajú zo spracovanej zvieracej kostnej drene. Nazývame ich xenograft a väčšinou ich tvoria len minerály a prirodzená kostná dreň. Samozrejme, vždy sú sterilizovaný a akýkoľvek organický materiál z nich bol odstránený.

No a najlepšou správou je, že kostný štep je taký jednoduchý, že sa dnes už pohodlne vykonáva v ambulanciách!

TOTO JE NÁŠ HLAVNÝ IMPLANTOLÓG

Na klinike Doktor Martin sme špecialistiami práve na dentálne implantáty a preto sme aj členov nášho tímu starostlivo vybrali spomedzi najlepších implantológov v strednej Európe. Aj v kuchyni je však vždy jeden šéfkuchár a inak to nie je ani v našom tíme. Nech sa páči, spoznajte MUDr. Martina Kafku.

AKÁ JE ZÁRUKA?

Na všetky úkony platí štandardná päťročná záruka, avšak pri implantátoch si veríme až tak, že vám garantujeme desaťročnú spokojnosť. Existuje tiež jedno všeobecne platné pravidlo: dentálny implantát funguje úplne rovnako ako normálny zub, len omnoho dlhšie vydrží. A aj to je dobrá záruka, nie?

ČO AK…

Mám problémy so srdcom. AK máte problémy so srdcom, aj menšie zdravotné zákroky môžu byť problematické. Veda však už pokročila natoľko, že aj pri dentálnych implantátoch sú zásahy čoraz menej invazívne a pre pacientov, ktorí majú problémy so srdcom, teda omnoho menej náročné. Aj tak vám však rozhodne odporúčame, aby ste zákrok konzultovali so svojim lekárom.

Som tehotná. V prvom rade blahoželáme! Tehotenstvo nepredstavuje kontraindikátor, vo všeobecnosti však platí, že dentálnym implantátom je lepšie sa počas tehotenstva vyhnúť. Potrebujeme röntgenové zábery a hoci je úroveň radiácie pri zubných snímkach zanedbateľná, zaiste sa bez nej zaobídete. Na druhej strane sa my nezaobídeme bez liekov, ktoré môžu ale aj nemusia byť počas tehotenstva vhodné. Ak to teda nie je nevyhnutné, počkajme radšej, kým sa váš potomok narodí.

Mám cukrovku. V minulosti sa cukrovka pri implantátoch považovala za možné riziko a to kvôli tomu, že mení tvorbu kostí a predlžuje hojenie rád. Najnovšie štúdie však ukazujú, že aj pre pacientov s cukrovkou sú dentálne implantáty absolútne bezpečné a medzi zvýšenou hladinou cukru a komplikáciami pri implantátoch neexistuje žiadna súvislosť.

Možno mám príliš veľa rokov. Existuje mýtus, že pre starších ľudí implantáty nie sú vhodné, pravda je však taká, že pre starých aj mladých fungujú bezchybne. Mnohí seniori trpia na osteoporózu, to však neznamená, že by nemohli mať implantáty. Aj 85-ročný senior si ešte implantáty môže užiť a to aj v prípade, ak je jeho sánková kosť oslabená.

Dentálne mostíky

Ak sa necítite na dentálny implantát, práve dentálny mostík je pre vás ideálnym riešením. Slúži na to, aby spojil dva existujúce zuby a doplnil chýbajúce a tým ich premostil. Práve takto nahradí jeden alebo viacero chýbajúcich zubov.

Dentálny mostík je vyrobený z porcelánu a my samozrejme prispôsobíme jeho farbu farbe vašich zubov, aby si nikto nevšimol rozdiel!

Procedúra je pomerne jednoduchá: na každom zo zubov(pilierov) sa nachádza korunka, ktorá mostík drží. Ďalšia korunka sa nachádza v strede medzi piliermi mostíka a nahrádza chýbajúci zub. Príprava je rovnaká ako pri samotných korunkách, čo znamená, že aj samotný zákrok trvá rovnako dlho. Vlastne krátko.

Napriek nesporným pozitívam, ktoré dentálne mostíky prinášajú, ak je to možné, odporúčame kvôli prirodzenejšiemu pocitu a dlhšej trvácnosti zubné implantáty, ktoré sú komplexnejším riešením. Vždy je totiž najlepším riešením náhradiť jeden chýbajúci zub samostatne a teda implantátom, ako zbytočne obrusovať okolité zdravé zuby.

Naše služby