Implantológia

ČO JE DENTÁLNY IMPLANTÁT?

Dentálny implantát je vhodný pre pacientov, ktorí z nejakého dôvodu či úrazu alebo silného zápalu prišli o svoj zub. Dentálny implantát je vyrobený z titánu, nevyvoláva žiadne alergické reakcie a  je 100% kompatibilný s ľudským organizmom, preto ide o dokonalú náhradu chýbajúceho koreňa zuba.

Dentálne implantáty sú titánové skrutky jemne vsadené do kosti pacienta. Po zhojení sa na implantát osadí titánová nadstavba s keramickou alebo kovokeramickou korunkou.

TYPY DENTÁLNYCH IMPLANTÁTOV

Na svete existuje množstvo značiek a typov implantátov kvalitných aj menej kvalitnejších. Na klinike Dr. Martin implantujeme dve prémiové značky implantátov, obe od svetových lídrov v tejto oblasti.

Špecializovaná švajčiarska spoločnosť Straumann si svoju reputáciu vybudovala na inováciách postavených na vedeckom výskume. Vďaka ich dlhoročným výskumom sa implantáty značky  Straumann rýchlejšie zrastú s kosťou a ďasnom pacienta, čo ho stavia do pozície lídra na trhu implantátov.

Nemecký systém Meisinger – Oktagon poskytuje vysokú stabilitu a vďaka svojej technológii dvojfázového titánového implantátu eliminuje akékoľvek mikropohyby implantátu. Je chránený pred baktériami a skúsenosti ukazujú, že z dlhodobého hľadiska dosahuje skvelé výsledky a vynikajúcu trvácnosť.

VÝBER KORUNKY NA IMPLANTÁT

Opäť existujú dve možnosti.

Dentálna korunka na implantát je vyrobená z keramického alebo kovokeramického materiálu, ktorá sa spolu s nadstavbou našraubuje na zavedený dentálny implantát. Po osadení korunky má pacient osvojený pocit zuba ako by bol jeho vlastný.

ALL ON 4 a ALL ON 6 sú obľúbené a finančne výhodné metódy v prípade, ak pacient potrebuje podstúpiť komplexnú rekonštrukciu chrupu. Pri zákroku sa vtedy zavádzajú do čeľuste alebo sánky štyri až šesť implantátov a na ne sa následne umiestni fixná protéza s 10 až 14 zubmi. Výsledok? Pacient sa cíti sebavedome, má lepšiu kvalitu života s novým pevným estetickým a najmä funkčným chrupom.

AKO VYZERÁ ZÁKROK?

Dentálny implantát si väčšinou vyžaduje tri návštevy.

PRVÁ NÁVŠTEVA

Na vstupnom vyšetrení na klinike Dr. Martin Vás náš implantológ vyšetrí, spravíme Vám RTG snímok prípadne CT scan aby sme vedeli určiť či máte dostatok kosti na zavedenie implantátu. Na základe diagnostiky Vám naplánujeme termín na samotnú implantáciu.

Potom je čas na samotný zákrok.

Po naplánovaní samotnej implantácie sa do kosti pacienta zaimplantuje malá titánová skrutka (implantát), ktorá  bude slúžiť ako koreň nového zuba. Samotný zákrok je vykonávaný erudovaným implantológom bezbolestne pod lokálnou anestéziou a realatívne do pár minút pacient odchádza do pohodlia domova. V ten deň, resp. určite na druhý deň je pacient schopný samostatne fungovať, šoférovať a ísť samostatne do práce bez obtiaží a bolestí.

DRUHÁ NÁVŠTEVA

Keď sa po dvoch až štyroch mesiacoch (závisí od typu implantátu) opäť stretneme, vytvoríme na základe odtlačku dentálnu korunku, ktorá je vyrobená v našom laboratóriu do dvoch týždňov.

TRETIA NÁVŠTEVA

A sme vo finále! Na tretej návšteve Vám nasadíme na implantát korunku s nadstavbou a odchádzate z kliniky s novým vylepšeným úsmevomJ

Presne tak! Rýchlo, efektívne a za ceny, ktoré sa vám budú páčiť.

SPOMÍNALI STE PROBLÉMY SO ZUBAMI?

Áno, vaša kosť nemusí byť dostatočne silná na to, aby sme do nej dentálny implantát mohli vložiť, alebo môže dokonca úplne chýbať. V dnešnej stomatológii to už nie je problém nakoľko Vám dokážeme kosť bez problémov doplniť.

Kostný štep (augmentácia kosti) je overený a bezbolestný zákrok a až na výnimočné prípady je len minimálnym zásahom do vášho chrupu.

Augmenty, ktoré používame na klinike Dr. Martin,  pochádzajú zo spracovanej zvieracej kostnej drene, ktoré sa vo všeobecnosti lepšie adaptujú ako syntetické náhrady kosti, s existujúcou kosťou pacienta a tak vytvoria novú kosť a teda pevný základ pre zavedenie implantátu.  Nazývame ich xenograft a väčšinou ich tvoria len minerály a prirodzená kostná dreň. Samozrejme, vždy ide o sterilný materiál vyrobený špeciálnou technológiou.

AKÁ JE ZÁRUKA?

Na všetky úkony platí štandardná päťročná záruka*. Existuje tiež jedno všeobecne platné pravidlo: dentálny implantát funguje úplne rovnako ako normálny zub, len omnoho dlhšie vydrží.

ČO AK…

Mám problémy so srdcom. AK máte problémy so srdcom, aj menšie zdravotné zákroky môžu byť problematické. Veda však už pokročila natoľko, že aj pri dentálnych implantátoch sú zásahy čoraz menej invazívne a pre pacientov, ktorí majú problémy so srdcom, teda omnoho menej náročné. Aj tak vám však rozhodne odporúčame, aby ste zákrok konzultovali so svojim lekárom.

Som tehotná. V prvom rade blahoželáme. Vo všeobecnosti však platí, že dentálnym implantátom je lepšie sa počas tehotenstva vyhnúť. Potrebujeme röntgenové snímky a hoci je úroveň radiácie pri zubných snímkach zanedbateľná, zaiste sa bez nej zaobídete. Na druhej strane sa my nezaobídeme bez liekov, ktoré môžu byť počas tehotenstva nevhodné. Ak to teda nie je nevyhnutné, počkajme radšej, kým sa váš potomok narodí.

Mám cukrovku. V minulosti sa cukrovka pri implantátoch považovala za možné riziko a to kvôli tomu, že mení tvorbu kostí a predlžuje hojenie rán. Najnovšie štúdie však ukazujú, že aj pre pacientov s cukrovkou sú dentálne implantáty absolútne bezpečné a medzi zvýšenou hladinou cukru a komplikáciami pri implantátoch neexistuje žiadna súvislosť.

Možno mám príliš veľa rokov. Existuje mýtus, že pre starších ľudí implantáty nie sú vhodné, pravda je však taká, že pri starších aj mladých fungujú bezchybne. Mnohí seniori trpia na osteoporózu, to však neznamená, že by nemohli mať implantáty.

Naše služby