ako vyrovnat zuby bez strojceka

Parodontitída je zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje nesprávna alebo nedostatočná starostlivosť o chrup. Vzniká pri neliečenom zápale ďasien a dlhodobom usádzaní povlaku a zubného kameňa, v ktorom sa nachádzajú baktérie. Vlákno prichytávajúce ďasno k zubu, je v dôsledku toho narušené toxickými látkami, čo spôsobuje zväčšovanie priestoru medzi zubom a ďasnom – vzniká tzv. parodontálny vačok. 

Parodontitídu nemožno podceňovať a neriešiť. V prípade, že sa neodstráni zubný kameň a povlak, hrozí rast vačku, ubúdanie kosti a kývanie zubov, až príde v konečnej fáze k ich celkovej strate. 

Účinné spôsoby, ako predísť parodontitíde

  • Konzultácia s odborníkmi.
  • Pravidelná dentálna hygiena ako účinná prevencia vzniku parodontitídy.
  • Správna technika čistenia zubov.
  • Používanie zubných gélov a ústnej vody.
  • Odstránenie zubného povlaku a kameňa formou kyretáže.

objednať sa

ako vyrovnat zuby bez strojceka

Liečba parodontitídy

1Úvodná konzultácia

Kontaktujte nás telefonicky alebo vyplňte objednávkový formulár a my sa Vám spätne ozveme. Objednáme Vás na úvodnú konzultáciu k stomatológovi, ktorý zodpovie všetky Vaše otázky o parodontitíde.

2Prevencia pred vznikom parodontitídy

Dentálna hygiena je najdôležitejšia. Naučíme vás správnu techniku čistenia zubov v domácom prostredí. V rámci pravidelných prehliadok zuby zbavíme povlaku a zubného kameňa. Keď sú zuby bez povlaku, sú aj bez baktérií, a teda nehrozí zápal. Dôležité je aj používanie antibakteriálnych gélov a ústnej vody, ktoré udržiava prostredie ústnej dutiny čisté.

3Liečba parodontitídy v pokročilom štádiu

Scaling – kyretáž je zákrok, ktorý vedie k liečbe parodontitídy. Liečba parodontitídy je dlhodobý proces, ktorého cieľom je zastaviť postupnú deštrukciu závesného aparátu zuba (parodontu). Resorpcia kosti, ku ktorej pri tomto ochorení dochádza, môže pri neliečení viesť až k strate zuba. Scaling je konzervatívne ošetrenie parodontu, ktoré spočíva v odstránení nečistôt a vyhladení povrchu koreňa – oblasti pod úrovňou ďasna. Pre zastavenie infekcie je nevyhnutné odstránenie nečistôt ako je zubný kameň a agresívne baktérie. Pri liečbe parodontitídy je ťažiskové odsledovať, aby pravidelnou ústnou hygienou vlákna ďasna k zubu opäť priľahli, čo zabráni vzniku, respektíve zväčšovaniu parodontálneho vačku. Ďasná tiež prestanú krvácať. V zásade platí, že pri pravidelnom dodržiavaní vyššie spomenutých bodov možno považovať stav za stabilizovaný. Niektorých pacientov s pokročilou parodontitídou je nutné liečiť aj antibiotikami.

 

Bezplatná konzultácia

Chcete sa dozvedieť všetko o parodontitíde? Objednajte sa k nám na úvodnú konzultáciu telefonicky alebo vyplňte objednávkový formulár. Naši odborníci a personálne koordinátorky Vám ochotne odpovedia na Vaše otázky a zrozumiteľne Vám vysvetlia, aké sú možnosti liečby parodontitídy na našej klinike a že najúčinnejšia je pravidelná dentálna hygiena, ktorá je najspoľahlivejšou prevenciou pred vznikom parodontitídy. 

 

Objednajte sa na bezplatnú konzultáciu

Najčastejšie otázky o čistení koreňových kanálikov

Parodontitída je chronické zápalové ochorenie závesného aparátu zuba. V súčasnosti je najčastejším dôvodom straty zubu v dospelom veku.

V počiatočných štádiách je parodontitída bezbolestná. Na ochorenie v neskorších fázach ochorenia poukazujú napuchnuté a začervenané ďasná, krvácajúce ďasná (najmä pri čistení zubov), citlivé zubné krčky, ustupujúce ďasná (viditeľne obnažené zubné krčky), zápach z úst a rozkývané zuby.

Scaling (kyretáž) je konzervatívne ošetrenie parodontu, ktoré spočíva v odstránení nečistôt a vyhladení povrchu koreňa – oblasti pod úrovňou ďasna.

Najúčinnejšou prevenciou je poctivá a pravidelná profesionálna, ako aj domáca dentálna hygiena.