20.11.2019

Prečo je starostlivosť o zuby dôležitá aj počas tehotenstva

 

Počas tehotenstva dochádza v tele ženy k hormonálnym zmenám, ktoré zvyšujú riziko ochorenia ďasien. To zas môže mať negatívny vplyv na zdravotný stav dieťatka. Práve preto je starostlivosť o zuby a ďasná počas tehotenstva mimoriadne dôležitá.

Ak ste tehotná, v prvom rade gratulujeme a v druhom to potrebujeme vedieť. Počas tehotenstva nie je dôvod na prerušenie bežnej zubnej starostlivosti a ani naliehavých zákrokov sa nemáte prečo obávať. Všetky zákroky, ktoré sú dobrovoľné, však odporúčame odložiť až na obdobie po pôrode. Predtým, ako nás navštívite, sa pre istotu poraďte so svojím lekárom, ktorý vás upozorní na pravidlá, ktoré musíte dodržiavať.

Ošetrujúcemu zubárovi povedzte o všetkých liekoch a prípravkoch, ktoré užívate, a to vrátane liečiv a vitamínov predpísaných lekárom. Práve na základe týchto informácií totiž dokážeme liečbu prispôsobiť tak, aby vám vyhovovala.

Obávať sa počas tehotenstva nemusíte ani röntgenu zubov. Vieme, ako vás aj vaše dieťatko chrániť. Vďaka technologickému pokroku sú dnes röntgeny omnoho bezpečnejšie ako boli pred niekoľkými desaťročiami.

Dbajte na to, aby ste kvôli tehotenstvu nevynechali preventívne prehliadky. V tomto období je dôležitá najmä pravidelná kontrola ďasien, a to práve kvôli hormonálnym zmenám, ktoré sme spomínali. Citlivé ďasná krvácajú omnoho ľahšie a tým dochádza aj k vyššiemu riziku vzniku pradontitídy. Ak sú vaše ďasná prehnane citlivé, ak z nich krvácate a dochádza k opuchu, rozhodne nás navštívte čo najskôr.

Ak si kvôli rannej nevoľnosti nemôžete čistiť zuby, ako náhrada počas tehotenstva poslúži zubná pasta bez výraznej chuti. Rovnako odporúčame pravidelné prepláchnutie ústnej dutiny vodou.

Zrejme budete mať veľkú chuť na sladkosti, my vám však odporúčame, aby ste sa im v mene zdravých zubov vyhýbali. Skúste sa radšej zamerať na zdravú a vyváženú stravu. Asi po troch mesiacoch sa dieťatku začnú vyvíjať prvé zuby. Zdravá strava zložená z mliečnych výrobkov, syru a jogurtu je vhodným zdrojom potrebných minerálov a má blahodárny vplyv na vývoj zubov, ďasien a kostí.

A to je všetko. Ešte raz, ak čakáte dieťa, v prvom rade gratulujeme. A v druhom rade sa tešíme na vašu návštevu.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám