20.07.2024
Prečo je starostlivosť o zuby dôležitá aj počas tehotenstva
Starostlivosť o zdravie ústnej dutiny počas tehotenstva je dôležitá pre budúcu mamičku aj pre jej bábätko. Nemožno zabudnúť na štandardnú rutinu dentálnej hygieny a taktiež informovanie lekára o tehotenstve.
Sú preventívne stomatologické ošetrenia počas gravidity nevyhnutnosťou? Ktoré zubné zákroky v tehotenstve radšej vynechajte?
Zuby v tehotenstve
Počas tehotenstva dochádza v tele ženy k hormonálnym zmenám, ktoré zvyšujú riziko ochorenia ďasien a mieru citlivosti zubov. To môže mať negatívny vplyv na zdravotný stav dieťaťa. Preto je starostlivosť o zuby a ďasná počas tehotenstva mimoriadne dôležitá.
Skutočne nie je žiadny dôvod na prerušenie bežnej zubnej starostlivosti a nemusíte sa obávať ani naliehavých zákrokov. Všetky stomatologické ošetrenia, ktoré sú dobrovoľné, však odporúčame odložiť až na obdobie po pôrode. Predtým ako navštívite našu zubnú kliniku, pre istotu sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vás upozorní na pravidlá, ktoré musíte dodržiavať. Ošetrujúcemu zubárovi povedzte o všetkých liekoch a prípravkoch, ktoré užívate, a to vrátane liečiv a vitamínov predpísaných lekárom. Na základe týchto informácií následne dokážeme liečbu prispôsobiť tak, aby vyhovovala individuálnym potrebám pacienta.
Stomatologické ošetrenia v priebehu tehotenstva
- Prvá preventívna zubná prehliadka sa odporúča v 12. týždni tehotenstva – vyšetrí sa stav ústnej dutiny.
- Ošetrenie zubného kazu, gingivitídy alebo parodontitídy sa odporúča absolvovať v 2. trimestri – v tomto období je aplikácia lokálnej anestézie celkom bez rizika.
- Druhá preventívna prehliadka u stomatológa sa odporúča približne v 28. týždni tehotenstva – kontroluje sa stav chrupu, parodontu a žena je informovaná o starostlivosti o ústnu dutinu novorodenca až do 1. roku dieťaťa.
Preventívna zubná prehliadka v gravidite
Dbajte na to, aby ste pre tehotenstvo nevynechali preventívne zubné prehliadky. V tomto období je dôležitá najmä pravidelná kontrola ďasien, a to pre veľké hormonálne zmeny, ktoré v čase gravidity u ženy prebiehajú. Citlivé ďasná krvácajú omnoho ľahšie, v dôsledku čoho hrozí vyššie riziko vzniku parodontitídy.
Zubár dokáže vďaka preventívnej prehliadke včas odhaliť aj iné ťažkosti, ako sú tehotenská gingivitída, zapálené dutiny alebo uvoľnené zuby, skôr ako sa stanú závažnými zdravotnými problémami.
Röntgen zubov v tehotenstve
Počas tehotenstva sa nemusíte obávať ani röntgenu zubov. Vieme, ako chrániť vás aj dieťa. Vďaka technologickému pokroku sú moderné röntgeny omnoho bezpečnejšie, ako boli pred niekoľkými desaťročiami, a tak v prípade potreby možno absolvovať bezpečné RTG ošetrenie zubov aj počas gravidity.
Čistenie zubov počas tehotenstva
V prvom rade je dôležité dbať na vyváženú zdravú stravu zloženú z mliečnych výrobkov, syrov a jogurtov, ktoré sú skvelým zdrojom potrebných minerálov a majú pozitívny vplyv na vývoj zubov, ďasien a kostí dieťaťa. Ak môžete, vyhýbajte sa sladkostiam pre zvýšenú kazivosť zubov.
Ak si pre rannú nevoľnosť nemôžete čistiť zuby, ako náhrada počas tehotenstva poslúži zubná pasta bez výraznej chuti. V každom prípade stále platí, že je vhodné čistiť si zuby aspoň dvakrát denne počas dvoch minút. Rovnako odporúčame pravidelné preplachovanie ústnej dutiny vodou a nezabúdajte ani na čistenie medzier a priestorov medzi zubami niťou či medzizubnou kefkou.
Vplyv ranných nevoľností na zdravie zubov
Zuby sú v tehotenstve vystavované žalúdočným kyselinám, v dôsledku čoho hrozí vznik erózie. Ide o ochorenie zubov, pri ktorom dochádza k narušeniu a postupnej strate zubných tkanív bez pôsobenia baktérií.
Vyhnite sa erózii chrupu v tehotenstve
- Po vracaní si neumyte zuby ihneď, ale počkajte aspoň 20 minút.
- Pite veľa čistej vody – vyhýbajte sa džúsom, sladeným nápojom a vode s citrónom.
- Obmedzte konzumáciu kyslých jedál.
- Obohaťte stravu o jedlá a nápoje s vápnikom a fosfátom.
- Na čistenie zubov používajte jemnú zubnú kefku a zubnú pastu s obsahom fluoridov s nízkou abrazivitou.
Bielenie zubov počas tehotenstva
Bielenie zubov v tehotenstve sa vo všeobecnosti neodporúča. Ale je možné aj vhodné absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, v rámci ktorej sa pieskovaním odstraňujú aj pigmenty na zuboch. To navodí pocit „belších“ zubov.
Ak používate súpravu na domáce bielenie chrupu, uistite sa, že koncentrát peroxidu vodíka je nižší ako 6 %, pretože vyššie koncentrácie môžu spôsobiť poškodenie tkaniva. Aj z toho dôvodu je lepšie odložiť bielenie zubov na obdobie po pôrode, prípadne sa o ňom poradiť s odborníkmi.
Pokazené zuby v tehotenstve
Zubné kazy v tehotenstve je nutné bezodkladne riešiť. Pri bolestiach zubov a ďasien sa objednajte k zubárovi, ktorý vám poskytne adekvátnu a bezpečnú pomoc.
Čo sa týka voľne dostupných liekov na tlmenie bolesti zubov, za bezpečné počas celého tehotenstva sa považujú liečivá s účinnou látkou paracetamolom. Lieky s obsahom ibuprofénu sa môžu občasne užívať v 2. trimestri gravidity. Ak je potrebné užívať antibiotiká na zuby v tehotenstve, lekár vám predpíše bezpečný typ lieku, ktorý tehotnej žene ani plodu nijako neškodí.