09.04.2025
Mŕtvy zub

Mŕtvy zub nie je len estetickým problémom. Mŕtvy zub je označenie zuba, ktorému odumrela zubná dreň. Dôvodom je dlhodobo neliečený zápal zubnej drene, ktorý spôsobuje, že zub nie je dostatočne vyživovaný. Na to, aby zub získaval výživu a ochranu, je potrebná zdravá zubná dreň, ktorú tvorí tkanivo s cievami a nervami.
Čo môže spôsobiť vznik mŕtveho zuba?
Nedostatočná ústna hygiena spôsobí, že sa v ústnej dutine rozmnožia baktérie. Tie produkujú kyseliny oslabujúce zubnú sklovinu, v dôsledku čoho vznikne zubný kaz. Následne môžu baktérie preniknúť k zubnej dreni, kde vzniká infekcia, neskôr zápal a hrozí odumretie zuba.
Dôvody odumretia zuba
- Odumretie zubnej drene je najčastejšie spôsobené zubným kazom. Ak sa baktérie zubného kazu dostanú až k zubnej dreni, hrozí zápal. Pri zápale sa cievy rozširujú, aby zabezpečili prísun imunitných buniek do zapálenej drene. Následne sa vo vnútri zuba hromadia toxické látky, nedochádza k okysličovaniu buniek a dreň postupne odumiera.
- K zápalu drene a následnému odumretiu zuba dochádza aj od koreňa. Príčinou je rozšírená forma parodontitídy, pri ktorej baktérie prestúpia zo zapáleného parodontu až ku koreňu zuba.
- Zub odumrie aj po silnom náraze, keď v dôsledku traumy dôjde k prerušeniu cievneho zásobenia do drene.
Vznik mŕtveho zuba zo zubného kazu
Najčastejším dôvodom mŕtveho zuba je neliečený zubný kaz. Aký je proces odumretia zuba?
- 1. fáza – niekoľko hodín po vyčistení zubov sa tvorí na povrchu skloviny nový zubný povlak. V prípade, že sa zo zuba mechanicky neodstráni, začne sa hromadiť.
- 2.fáza – zubný povlak tvoria baktérie, ktoré vylučujú kyseliny poškodzujúce sklovinu.
- 3. fáza – v dôsledku narušenia celistvosti zubnej sklovinypreniknú baktérie do zubnej drene, kde vznikajú zápal a zubný kaz. Zub sa stáva citlivým na zmeny teploty, na sladké pokrmy a bolesť cítiť aj pri hryzení potravy.
- 4.fáza – ak sa zápal v ústnej dutine dlhodobo nelieči, dôjde k jeho rozšíreniu a následne k odumretiu nervov v zube. Vtedy možno cítiť dočasnú úľavu – bolesť na chvíľu ustúpi, pretože odumreté nervy nebolia, neliečená infekcia v ústach však zostáva.
Prejavy mŕtveho zuba
- Strata prirodzeného zafarbenia zubnej skloviny – zub nadobudne nezdravý sivý alebo hnedastý nádych.
- Špecifickýzápach z úst – hnisanie vačku a plyny, ktoré vznikajú ako produkt baktérií, vytvárajú v ústach nepríjemný pach.
- Strata citu v zube – nervové zakončenia dlhodobo mŕtveho zuba nie sú aktívne. Mŕtvy zub nedokáže rozlíšiť teplo alebo chlad.
Prečo mŕtvy zub bolí?
Príznaky odumretého zuba sa prejavia občasnou, postupne zvyšujúcou sa intenzívnou bolesťou.
Bolesť zuba možno pociťovať počas jedla pri zahryznutí, ale neskôr aj v pokoji. Niekoľko dní trvajúci neliečený zápal spôsobí, že nervy v zube odumrú a bolesť ustúpi. Zdanlivo by sa mohlo zdať, že je problém zažehnaný, ale opak je pravdou. Neliečený mŕtvy zub je veľkým stomatologickým problémom.
Ošetrenie mŕtveho zuba
Platí, že liečba mŕtveho zuba je nevyhnutná – a to za každých okolností, aj keď nebolí.
Podľa stavu mŕtveho zuba je z hľadiska estetiky a funkčnosti možnosť použiť korunky a fazety, prípadne vnútorné bielenie chrupu. V modernej stomatológii možno bieliť aj mŕtve zuby, ktorých farba sa výrazne líši od farby ostatných zubov.
Možnosti, ako sa vyrovnať s mŕtvym zubom
- Dočasná výplň zuba – rýchlym riešením,ako si poradiť s mŕtvym zubom, je čiastočné očistenie zuba a aplikácia dočasnej výplne s cieľom dezinfikovať poškodené miesto a predísť šíreniu infekcie. Vzápätí sa nahrádza definitívnou výplňou, ktorej úspešné nasadenie ovplyvnia hĺbka kazu a miera poškodenia. Ak kaz prenikol veľmi hlboko, je nutná endodoncia – koreňová liečba.
- Endodoncia – koreňová liečba je štandardná metóda naliečbu mŕtveho zuba. Jej cieľom je zachovať a zabrániť rozšíreniu infekcie do ďalších častí ústnej dutiny. Priebeh endodoncie je takýto – pacient absolvuje röntgen, na základe ktorého sa určí rozsah infekcie. Následne sa očistí koreňový kanálik, prebehne dôsledná dezinfekcia okolia mŕtveho zuba a ložisko sa vyplní výplňou.
- Extrakcia zuba – v najzávažnejších prípadoch, keď je mŕtvy zub príliš poškodený a ani endodoncia by nebola účinná, dochádza kvytrhnutiu mŕtveho zuba. Po extrakcii sú viaceré možnosti náhrady strateného zuba – do úvahy prichádzajú zubný implantát, protéza alebo zubný mostík.
- Nedostatok kosti možno chirurgicky doplniť a implantovať.
Prečo je mŕtvy zub nebezpečný?
Odumretá zubná dreň je vhodným prostredím na rozšírenie nebezpečných baktérií. Zápal sa rýchlo rozšíri do zubných tkanív, pričom hrozí prienik do krvného obehu, odkiaľ sa môže rozšíriť do celého tela. Môže tiež dôjsť k šíreniu infekcie doďasien, čeľuste a kostí, tvorbe abscesov, hrozí vyššie riziko vzniku infekcií kĺbov a infekcie v srdci.
Prevencia vzniku mŕtveho zuba
- Pravidelné domáce čistenie zubov a ústnej dutiny – staré známe pravidlo, že zuby by sa mali čistiť dvakrát do dňa, ideálne vždy po jedle a pred spaním, je nutné dookola opakovať. Nezabúdajte ani na medzizubné priestory a celú ústnu dutinu, ktorú si preplachujte ústnou vodou.
- Menej cukrov – snažte sa obmedziť konzumáciu sladkostí a pitie sladených nápojov, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie.
- Preventívne stomatologické prehliadky – minimálne jedenkrát ročne absolvujte zubnú preventívnu kontrolu, v rámci ktorej stomatológ odhalí aj zatiaľ skryté zubné problémy ešte len v zárodku. Dokáže tak zistiť aj to, prečo je zub mŕtvy, prípadne odhaliť iné komplikácie s tým spojené.
- Profesionálna dentálna hygiena aspoň dvakrát ročne by mala byť taktiež samozrejmosťou v prípade, že chcete predísť zbytočným zubným ťažkostiam – napríklad aj s mŕtvym zubom.